İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Muhtemelen Daha Önce Hiç Karşılaşmadığınız 10 Ufuk Açan Web Sitesi

Muhtemelen Daha Önce Hiç Karşılaşmadığınız 10 Ufuk Açan Web Sitesi

1. Globe of Economic Complexity

Globe of Economic Complexity

Dünya çapında yaklaşık 15 trilyon dolarlık ekonomik hareketliliği son derece keyifli bir şekilde görselleştiren bu site, "Ne paralar dönüyor…" dedirterek hipnotize eden cinsten.

http://globe.cid.harvard.edu/?mode=productspace3D&id=US

2. Every Noise

Every Noise

Müzik tutkunlarının bilmesi gereken bir internet sitesi olan Every Noise, dünya üzerindeki neredeyse tüm müzik türlerini, birbirleriyle bağlantılı şekilde içerisinde barındıran sitede tek yapmanız gereken bir tür seçmek, sonrasında da o türde müzik yapan sanatçıları dinlemek. Keşfedeceğiniz müzisyen sayısı 100'lerce kat artacak…

http://everynoise.com/engenremap.html

3. Justin Guitar

Justin Guitar

Gitar, eğer biraz yaşlanmışsanız öğrenmesi en kolay enstrümanlardan biri ve bu onu en ulaşılabilir enstrüman yapıyor. Yine de gitar çalmayı öğrenmek biraz yönlendirilmeyi gerektiriyor. Bu nedenle Justin isimli bir adam bu konuda insanlara yardımcı olmaya karar verdi.Bu internet sitesi, nasıl çalmak istediğinize bağlı olarak farklı stillerde yüzlerce ücretsiz gitar dersi içeriyor.  Öğrenmek için uyguladığı programın takip edilmesi çok kolay ve enstrümanı çalmak isteyenler için site harika bir sıçrama tahtası.

https://www.justinguitar.com/

4. Khanacademy 

İlkokul, ortaokul öğrencilerinden başlayarak yetişkin seviyesine kadar farklı konularda ders videoları ve PDF’leri ücretsiz bulabileceğiniz bir web sitesi. Öğrenciler için matematik, fizik, kimya,biyoloji, bilgisayar gibi geniş bir ders yelpazesi sunuyor. Yetişkinler içinse sanat tarihi, dünya tarihi, ekonomi ve finans ve bilgisayar gibi dersler bulunuyor. Web sitesinde İngilizce kaynaklar daha fazla ancak Türkçe olarak da faydalanabileceğiniz çok sayıda seçenek var. Web sitesi: Khan Academy Türkçe web sitesi için: Khan Academy Türkiye

5. Geotargit

Geotargit

Son derece eğlenceli olan bu sitede bir coğrafi yerleşim bölgesinin adını yazıp Dünya'da aynı isimde kaç tane yerin olduğunu ve nerede bulunduğunu görebiliyorsunuz. Tabii illa coğrafi yerleşim yeri yazmaya gerek yok. Örneğin görselde gördüğünüz gibi benim yaptığımı yapabilir ve kendi isminizi aratarak Dünya'da öyle bir yer olup olmadığına bakabilirsiniz…

http://us.geotargit.com/called.php?qcity=eray&all=all&part=beginning

6. Periodic Stats

Periodic Stats

Kimyaya ilgisi olanlar veya "Çok sıkıcı, biraz görselle desteklense ben de bakarım" diyenler için tam yerinde bir site diyebiliriz. Her elementle ilgili sadece üstlerine tıklayarak hap bilgilere ulaşabiliyorsunuz, görselliği de akılda kalıcı olmasını sağlıyor.

http://periodicstats.com/

7. Old Computers

Old Computers

Dünya üzerindeki ilk teknolojik aletlere ilgi duyuyorsanız, neredeyse tüm eski bilgisayarların görsellerine ve özelliklerine bu siteden bakabiliyorsunuz. Nostaljinin dibine vurmalık!

http://oldcomputers.net/

8. Species in Pieces

Species in Pieces

Biraz da duyarlı olma zamanı. Dünya üzerinde türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan pek çok güzel mi güzel hayvana bu siteden muhteşem bir görsellik eşliğinde ulaşabiliyorsunuz. Hayvanların özellikleri detaylı şekilde veriliyor.

http://species-in-pieces.com

9. Affine Layer

Affine Layer

Çizdiğiniz bir kedinin gerçekte nasıl görüneceğini merak ediyorsanız, bu site tam sizlik. Fakat çiziminizin de biraz iyi olması gerek, yoksa görselde gördüğünüz üzere benim gibi garip garip sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sitede tek çizebileceğiniz şey kedi değil, benzer şekilde bina da tasarlayabiliyorsunuz.

https://affinelayer.com/pixsrv/

10. Before the Flood

Before the Flood

Bu web sitesi ise küresel ısınma neticesinde dünya üzerinde okyanus seviyeleri yükseldiğinde, hangi bölgelerin sular altında kalacağını gösteriyor. Lokasyonu İstanbul olarak seçip değişimi görebilirsiniz.

https://www.beforetheflood.com/explore/the-crisis/sea-level-rise/

[zombify_post]

Comments

comments

Yorum Yap

Yorum Yap