1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. ÜCRETSİZ BİR EĞİTİM PLATFORMU: KHAN ACADEMY

ÜCRETSİZ BİR EĞİTİM PLATFORMU: KHAN ACADEMY

ÜCRETSİZ BİR EĞİTİM PLATFORMU: KHAN ACADEMY

Teknolojik gelişmelerin hayatımızın her alanına olumlu veya olumsuz birçok etkisi bulunmaktadır. Özellikle Covid-19 sonucu okulların tatil edilmesiyle birlikte uzaktan eğitimin önem kazandığı son dönemde teknolojinin eğitim alanında etkin kullanımının önemi bir kez daha anlaşılmıştır.

Öğretmenler, öğrenciler ve veliler bu süreçte çeşitli eğitim oluşumlarından faydalanmaya çalışmıştır. Biz de bu yazımızda eğitim oluşumlarından biri olan Khan Academy’i ele almak istedik.

çizim, yiyecek içeren bir resim  Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

2006 yılında Salman Khan tarafından Amerika’da kurulan platform, şu an 190 ülkede kullanılan ve kâr amacı gütmeden her zaman, her yerde ücretsiz öğrenim sunmayı amaçlayan bir kuruluştur. Platformdaki içerikler meslek ayrımı gözetmeksizin herkesin kullanımına açıktır. Kuruluş, hayat boyu öğrenmeyi ilke edinmiştir.

Öğrenciler bireysel olarak programlı eğitim doğrultusunda aşamalı bir şekilde öğrenimlerini gerçekleştirebilecekleri gibi, öğretmenler de sınıflarında bu platformu kullanabilir ve öğrenme ortamlarını zenginleştirebilirler.

Zengin bir dijital kütüphanesi bulunan Khan Academy ilköğretimden üniversiteye kadar birçok alanda çeşitli kaynaklara ulaşmamızı da sağlıyor.

Videoların altyazı özelliği ile platform, farklı ülkelerden insanlara ve işitme engelli bireylere de bir kolaylık tanıyor. 

Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayan bu tür kuruluşların aktif bir şekilde kullanımı ve yaygınlaşmasının eğitimde verimliliği arttıracağı düşünülmektedir.

bilgisayar, kütüphane, tablo, masa içeren bir resim  Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

"Deneyin, yanılın; ama sonunda eksiksiz öğrenin!"
Salman Khan – Khan Academy'nin kurucusu.

Daha fazlası için: https://tr.khanacademy.org/

[zombify_post]

Comments

comments

Yorum Yap

Yorum Yap