1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Android’de Senelerdir Olan ve iOS 16 ile iPhone’lara Gelen 7 Yeni Özellik

Android’de Senelerdir Olan ve iOS 16 ile iPhone’lara Gelen 7 Yeni Özellik
+ - 0

Apple, geçtiğimiz haziran ayında iOS 16 güncellemesini tanıtmıştı. iPhone 14 serisiyle birlikte bu akşam kullanıma sunulacak olan iOS 16 güncellemesi iPhone’lara yeni özellikler getirecek. Lakin bu özellikler Android tarafında aslında yıllardır kullanılıyordu.

Android kullanıcıları aslında bu özelliklere hayli aşina. iOS 16 sayesinde iPhone kullanıcıları da bu yeni özellikleri kullanmaya başlayacak.

Durak ekleme özelliği yıllar sonra Apple’ın Harita uygulaması için kullanıma sunuldu.

Bu özellik, Google Haritalar uygulaması için 2017 yılında kullanıma sunulmuştu. Yaklaşık 5 yıllık bekleyişin akabinde bu özellik, Apple’ın kendi Harita uygulaması için de gelmiş oldu. iPhone kullanıcılarının Google Haritalar yahut öbür harita uygulamaları ile birlikte bu özelliği kullanabildiklerini de hatırlatalım.

Apple’ın e-posta uygulaması olan Mail, iOS 16 ile birlikte pek çok yeni özellik kazandı. Ancak bunlar yıllardır Gmail uygulamasında bulunuyordu.

Yeni özellikler uzun müddettir hem Gmail hem de öteki 3. parti e-posta uygulamalarında aktif olarak kullanılıyor.

Mail’in kazandığı yeni özellikler ortasında gönderilen e-postayı geri alma, planlı e-posta gönderimi ve hatırlatma üzere Android platformundan aşina olduğumuz özellikler yer alıyor. Gönderilen e-postayı geri alma özelliği 2018 yılında Gmail için kullanıma sunulmuştu.

Hem yalnızca sesli içeriklerin hem de imajlardaki konuşmaların gerçek vakitli bir biçimde yazıya dökülmesini sağlayan Live Captions özelliği de Android’de 4 yıldır bulunuyordu. Sonunda iOS 16 ile iPhone’lara geldi.

Android ekosistemi için birinci olarak 2019 yılında karşımıza çıkan Live Captions özelliği, iOS 16 ile birlikte iPhone modelleri için de kullanıma sunulmuş oldu.

Klavye artık titreşimlerle yazdığınızı size hissettirecek.

iPhone kullanıcılarının uzun vakittir istediği bir özellik olarak karşımıza çıkan klavye için titreşim geri bildirimi, uzun süren bekleyişin akabinde iOS 16 ile birlikte kullanıma sunuldu. Kelam konusu özelliğin Android platformunda yıllardır kullanıldığını da hatırlatalım.

Apple, gerçekleştirdiği aktiflikte hem iPhone hem de Apple Watch modelleri için kaza tespit üzere epey değerli bir özellik getirdiğini duyurmuştu.

Bu özellik sayesinde iPhone, bir kaza olduğunda tespit edebilecek ve yetkililere haber verebilecek. Kaza tespit özelliği birinci olarak Google ile birlikte 2019 yılında karşımıza çıkmıştı. Android tarafındaki kaza tespit özelliği artık geniş kitlelere ulaşamadı.

Her vakit açık ekran yaklaşık 10 yıldır Android aygıtlarda bulunan bir özellikti ve sonunda iPhone’lara geliyor.

Her vakit açık ekran özelliği şu an için yalnızca iPhone 14 Pro ve  iPhone 14 Pro Max modelleri için kullanıma sunulmuş durumda. Hatırlatmak gerekirse Apple, Apple Watch Series 5 modeli ile birlikte birinci sefer her vakit açık ekran özelliğini kullanıma sunmuştu.

iPhone modelleri için iOS 16 ile birlikte en çok değişen alanlardan biri mutlaka kilit ekranı oldu.

Gelen yeni özellikler ile birlikte kilit ekranına widget eklemek artık mümkün. Kilit ekranına widget ekleme özelliği tıpkı her vakit açık ekran özelliği üzere 10 yıldır Android akıllı telefonlar tarafından kullanılıyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap