1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Apple’ın 8 Mart etkinliğinde duyurduğu her şey

Mac Studio, M1 Ultra, yeni bir iPhone SE ve daha fazlası

Apple’ın 8 Mart etkinliğinde duyurduğu her şey
+ - 0

Apple, 2022’nin ilk etkinliğini gerçekleştirdi ve beklendiği gibi, duyurularla doluydu – bazıları tahmin edildi ve bazıları gerçek sürprizlerle doluydu.

Etkinliği kendiniz izlemek için zamanınız olmadı mı? İşte bilmeniz gerekenler.

Yeni iPhone SE

Apple, 2022 için iPhone SE’yi iPhone 13’teki aynı A15 Bionic işlemciyle, 5G desteğiyle ve uygun fiyata çok daha iyi bir teklif sunmak için geliştirilmiş kameralarla güncelledi.

Hala eski bir iPhone 6 dönemi tasarımı kullanıyor olsa da, güncellenmiş işlemci, performans açısından en iyi amiral gemisi telefonlarla aynı seviyeye getiriyor. Orta seviye ve düşük seviye işlemciler kullanan birçok ekonomik telefonun aksine, iPhone SE’nin önümüzdeki birkaç yıl boyunca iyi bir performans sergilemesi gerekiyor.

Telefon 12 MP arka kamera kullanıyor, ancak A15 biyonik, daha iyi cilt tonları ve geliştirilmiş düşük ışık performansı için en son hesaplamalı fotoğrafçılık tekniklerini aldığı anlamına geliyor. Apple ayrıca iPhone SE’nin pil ömrünü iyileştirdiğini söylüyor, ancak önceki modellerle veya diğer iPhone’larla nasıl karşılaştırıldığını belirtmedi.

iPhone SE, 429 dolara perakende satış yapacak. Ön siparişler Cuma günü açılıyor ve 18 Mart’tan itibaren satışa sunulacak.

M1 ile güncellenmiş bir iPad Air

Apple , en son 2020’de yenilenen iPad Air için bir güncelleme duyurdu . Bu sefer iPad Pro ve MacBook Air’de aynı M1 işlemciyi kullanıyor. Apple, cihazın önceki modeldeki A14 çipinden %60 ve en çok satan Windows dizüstü bilgisayardan 2 kat daha hızlı olduğunu söylüyor.

Apple ayrıca ön kamerayı 12 MP ultra geniş optikle güncelleyerek, daha sinematik video görüşmeleri için çerçeveyi otomatik olarak ayarlayan Center Stage özelliğini kullanmasına izin verdi.

Yeni iPad ayrıca 5G bağlantısını ve 2 kat daha hızlı USB-C depolama hızını destekler. Şimdi de mor renkte geliyor, ki bu temiz. 64 GB’tan başlayan fiyatlarla 599$’a perakende satış yapacak ve 18 Mart’ta satışa sunulacak. Ön siparişler Cuma günü başlıyor.

M1 Ultra

Apple’ın kendi masaüstü işlemcilerine geçişi, macOS performansında devrim yarattı ve rakiplerin oyunlarını hızlandırmasını sağladı. Bugün Apple, M1 ailesindeki en güçlü çipi duyurdu: M1 Ultra.

M1 Ultra, esasen “UltraFusion” adı verilen özel bir ara bağlantı teknolojisi kullanılarak birbirine yapıştırılmış iki M1 Max’tir. “Endüstri lideri” güç verimliliğini korurken 114 milyar transistör ve 128 GB birleşik belleğe sahiptir.

Toplamda, çip, M1’den 8 kat daha hızlı performans için 20 çekirdekli bir CPU’ya (16 yüksek performans ve 4 yüksek verimli), 64 çekirdekli bir GPU’ya ve 32 çekirdekli bir sinir motoruna sahiptir. Apple ayrıca 200W daha az güç kullanırken GPU’nun piyasadaki en güçlü bağımsız grafiklerden (muhtemelen bir Nvidia 3090, Apple belirtmemiş olsa da) daha güçlü olduğunu söylüyor.

Elbette bu, M1 Pro ve Max’te gördüğümüz gibi optimizasyona bağlı olacak, ancak bu çipler kesinlikle kambur değildi. M1 Ultra, hem CPU hem de GPU performansında bir canavar olarak ayarlanmıştır.

Mac Stüdyosu

Apple’ın uzun süredir Mac Mini’yi daha güçlü bir varyantla güncellediği söyleniyordu ve bu nihayet bugün Mac Studio biçiminde geldi.

Daha tıknaz bir Mac Mini’ye çok benziyor. İnce masaüstü bilgisayar, M1 Max ve yeni M1 Ultra’yı kullanıyor ve bu kadar küçük bir çerçevede canavarca performans sunuyor.

Tasarım açısından, yalnızca 7,7 inç karelik bir ayak izine ve 3,7 inç yüksekliğe sahiptir. Trendi takip ediyor Dört Thunderbolt 4 bağlantı noktası, iki USB-A bağlantı noktası, bir SD kart yuvası (!), 10 GB Ethernet bağlantı noktası, bir HDMI bağlantı noktası sunuyor. Ayrıca ön tarafında iki adet USB-C bağlantı noktası (Ultra’da Thunderbolt 4) ve bir SD kart yuvası (!) vardır.

M1 Ultra’nın piyasaya sürülmesi, en pahalı Mac Pro ile karşılaştırıldığında bile performansı düşürür. Apple, M1 Ultra Studio’nun birinci sınıf 28 çekirdekli Intel Xeon Mac Pro’dan yüzde 60 daha hızlı CPU performansı sunduğunu söylüyor. Ayrıca aynı maksimum yapılandırmada Radeon 6900X çipinden %80 daha hızlı grafikler sunar.

Apple, 18 adet 8K ProRes 4:2:2 akışını bile idare edebileceğini söylüyor – bu, dünyadaki başka hiçbir bilgisayarın yapamayacağını iddia ettiği bir şey.

Küçücük bir bilgisayar canavarı ve yakın zamanda bir Mac Pro satın alan herkes için üzülüyorum. Cihaz, M1 Max ile 1.999 dolardan ve M1 Ultra ile 3.999 dolardan başlıyor. Şimdi ön sipariş verebilirsiniz ve 18 Mart’ta satışa sunulacak.

Yazar Hakkında

Yorum Yap