1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Bel bölgesindeki yağları en hızlı nasıl eritebilirim?

Bel bölgesindeki yağları en hızlı nasıl eritebilirim?
+ - 0

Bel bölgesindeki yağları en hızlı nasıl eritebilirim?

Herkesin, hatta düz abse sahip kişilerde bile biraz göbek yağı vardır.

Bu normal. Ancak çok fazla göbek yağı, sağlığınızı diğer yağların etkilemediği şekilde etkileyebilir.

Yağınızın bir kısmı cildinizin hemen altındadır. Diğer yağlar daha derinde, kalbinizin , akciğerlerinizin, karaciğerinizin ve diğer organlarınızın çevresindedir.

Bu, “iç organ” yağ olarak adlandırılan daha derindeki yağdır, zayıf insanlar için bile daha büyük sorun olabilir.

Göbek Yağını Yenmek için 4 Adım

Göbek yağını kontrol etmenin dört anahtarı vardır: egzersiz, diyet, uyku ve stres yönetimi.

1. Egzersiz: Güçlü egzersiz, iç organlardaki yağlar da dahil olmak üzere tüm yağlarınızı eritir.

Haftada en az 5 gün en az 30 dakika orta düzeyde egzersiz yapın. Kalp atış hızınız normalden daha hızlıyken, ter atmanız ve daha fazla nefes almanız için yeterince tempolu olduğu sürece yürüyüş önemlidir.

Aynı sonuçları yarı sürede elde etmek için hızınızı artırın ve koşu veya yürüyüş gibi kuvvetli egzersizler yapın. Bunu haftada 4 gün, günde 20 dakika yapmanız gerekir.

Halihazırda formdaysanız koşun veya koşuya hazır değilseniz koşu bandında eğimli bir yerde hızlı yürüyün. Duke araştırmacısı Cris Slentz, PhD, sabit bisikletler ve eliptik veya kürek makineleri üzerinde yoğun egzersizlerin de etkili olduğunu söylüyor.

Orta düzeyde aktivite – kalp atış hızınızı haftada en az üç kez 30 dakika yükseltmek – de yardımcı olur. Ne kadar visseral yağ aldığınızı yavaşlatır. Ancak iç organlardaki yağı yakmak için antrenmanlarınızın hızlandırılması gerekebilir.

“Yaprakları tırmıklayın, yürüyün, bahçe yapın, Zumba’ya gidin, çocuklarınızla futbol oynayın. Spor salonunda olmak zorunda değil, ”diyor Hairston.

Şu anda aktif değilseniz, yeni bir fitness programına başlamadan önce sağlık uzmanınıza danışmak iyi bir fikirdir .

2. Diyet: Göbek yağları için sihirli bir diyet yoktur. Ancak herhangi bir diyetle kilo verdiğinizde, genellikle önce göbek yağı gider.

Yeterli lif almak yardımcı olabilir. Hairston’ın araştırması, günde 10 gram çözünür lif tüketen kişilerin – başka herhangi bir diyet değişikliği yapmadan – zamanla diğerlerine göre daha az viseral yağ oluşturduğunu gösteriyor. Bu, iki küçük elma, bir fincan yeşil bezelye veya yarım fincan barbunya yemek kadar basit.

Hairston, “Diğer her şeyi aynı bırakıp daha yüksek lifli bir ekmeğe geçseniz bile, zamanla kilonuzu daha iyi koruyabilirsiniz” diyor.

3. Uyku : Doğru miktarda uyumak yardımcı olur. Bir çalışmada, gece başına 6 ila 7 saat uyuyan insanlar, gece başına 5 saat veya daha az ya da gece başına 8 saat veya daha fazla uyuyanlara kıyasla 5 yıl içinde daha az viseral yağ aldılar. Önemli olan tek şey uyku olmayabilirdi – ama resmin bir parçasıydı.

4. Stres: Herkesin stresi vardır. Nasıl ele aldığın önemli. Yapabileceğiniz en iyi şeyler arkadaşlarınızla ve ailenizle rahatlamak, meditasyon yapmak, stres atmak için egzersiz yapmak ve danışmanlık almaktır. Bu, sizi daha sağlıklı ve kendiniz için iyi seçimler yapmaya daha iyi hazırlar.

Shively, “Bunlardan sadece birini yapacak vaktiniz olsaydı,” diyor, “egzersiz muhtemelen en hızlı faydayı sağlar, çünkü hem obezite hem de stres alır.”

Yazar Hakkında

Yorum Yap