1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Bilimle Tüm Uyku Sorunlarınızı Nasıl Düzeltebilirsiniz?

Hayatımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçiriyoruz. Hem gece istirahatimizin kalitesi hem de genel olarak sağlığımız, doğrudan uyku duruşumuza ve yatmadan önce ne yaptığımıza bağlıdır. Tüm sağlık sorunlarınızı çözmek için nasıl düzgün uyumanız gerektiğine dair önde gelen uzmanlardan tavsiyeler derledik.

Bilimle Tüm Uyku Sorunlarınızı Nasıl Düzeltebilirsiniz?
+ - 0

Daha İyi Uyku ve Sağlık için En İyi Uyku Pozisyonu

Omuz ağrısı

Omuz ağrısı ile uyanırsanız, özellikle ağrıyan omzunuz üzerinde yan yatmaktan kaçının. Ayrıca, omuzların yanlış hizalanmasına neden olduğu için yüzüstü uyumanız da tavsiye edilmez.

En iyi uyku pozisyonu sırt üstü yatmaktır. Başınızın altına ince bir yastık (ortopedik yastık sizin için en iyisi olacaktır) yerleştirin.

Başka bir yastık alın, karnınıza koyun ve sarılın. Omuzlarınız artık doğru ve sabit pozisyonda olacaktır.

Sırt üstü uyumayı sevmiyorsanız, acıtmayan bir tarafa yatmayı deneyin. Bacaklarınızı hafifçe göğsünüze doğru kaldırın ve dizlerinizin arasına bir yastık yerleştirin.

Omuzların doğal olmayan bir pozisyonuna neden olduğu için el başın altında uyumak tavsiye edilmez.

Sırt ağrısı

Sırt ağrınız varsa, omurganın normal kıvrımlarını korumak çok önemlidir. Yatağınız çok yumuşaksa, yeni bir tane almanın zamanı geldi.

Sırt üstü uyumak muhtemelen sizin için en iyi pozisyondur. Omurganın doğal kıvrımlarını düzeltmek ve tendonlardaki gerilimi azaltmak için dizlerin altına bir yastık yerleştirin. Ek destek için belinizin altına sarılmış küçük bir havlu da deneyebilirsiniz.

Karnınızın üzerinde uyuyorsanız, belinizin öne doğru hareket etmemesi için karnınızın ve pelvisinizin altına bir yastık koyun.

Yan yatmayı seviyorsanız, cenin pozisyonunda kalmak en iyisidir. Sırtınızı doğal bir şekilde kavisli tutarak bacaklarınızı hafifçe göğsünüze doğru kaldırın.

Dizlerinizin arasına küçük bir yastık koyun. Bu, sırtınızdaki yükü hafifletmeye yardımcı olabilir

Boyun ağrısı

Sırt ağrısında olduğu gibi, uyurken boynunuzun desteğe ihtiyacı vardır .

Genel olarak, başınızın altında bir yastık ve her bir kolun altında birer yastıkla sırt üstü uyumak en iyi seçenektir. Boyun problemi olan kişiler yastıklarını çok dikkatli seçmeli, ortopedik ya da yuvarlanan yastıkları tercih etmeleri daha doğru olacaktır.

Yan yatmayı tercih ediyorsanız yastığın çok yüksek olmamasına dikkat edin. Kalınlığı 6 inçten fazla olmamalıdır.

İdeal olarak, yastığın yüksekliği, boynun doğru pozisyonda kalmasına yardımcı olmak için bir omuz genişliğine uygundur.

Karnınızın üzerinde uyuya kalırsanız, bulabileceğiniz en ince yastığı kullanın. Bu pozisyonda uyumamak en iyisidir, çünkü bütün gece başını bir tarafa yatırmak boyun yorgunluğuna neden olabilir.

Uyuyamıyorum

Yatmadan önce telefonları ve bilgisayarları kovmak zor olabilir, ama yapmalısınız. Uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız gerçekten yardımcı olur. Ekranlardan gelen ışık uyku ve uyanma döngülerimizi etkiler.

Yatmadan en az 6 saat önce kafein (kahve, enerji içecekleri, soda, siyah çay, çikolata) tüketmekten kaçının.

Sabah ve öğleden sonra egzersiz yapın. Bu, tüm vücudunuzu tonlandırmaya yardımcı olur, kan dolaşımını iyileştirir ve çok daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olur.

Genellikle gece yarısı uyanıyorsanız, cihazlarınızı yatmadan önce bırakmanız gerektiği gibi, yatmadan önce alkolden de uzak durmalısınız. Alkol vücudunuzdaki su dengesini bozar ve uyku döngünüzü etkiler.

Ayrıca ortam sıcaklığını da kontrol edin. Uyumak için ideal sıcaklık 20-22 ° С’dir.

Diğer problemler

Uyku bozukluklarına yorgunluk ve rahatsız ayakkabılardan sindirim veya sinir sistemi ile ilgili sorunlara kadar birçok faktör neden olabilir. Sadece bir doktor sorunun nedenini belirleyebilir ve tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir.

Sık sık mide ekşimesi çekiyorsanız, birkaç z kaldırırken sol tarafınıza yatmak iyi bir fikirdir. Sol taraftaki uyku pozisyonu mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasını engelleyerek mide ekşimesini önler.

Bacaklarınız geceleri ağrıyor mu? Uyurken bacaklarınızı yukarıda tutmak için yuvarlanmış bir yastık veya ayak tahtası kullanın. Bacaklarınızda biriken venöz kan boşalır ve kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Ayrıca yatmadan önce bacaklarınızı ovalamayı veya hafifçe masaj yapmayı deneyin ve yatmadan en az 6 saat önce kafein tüketmekten kaçının.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap