1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Bir Şaman Öğretisi: Ders, sen öğrenene kadar devam eder

Bir Şaman Öğretisi: Ders, sen öğrenene kadar devam eder
+ - 0

Şamanizm nedir?

Bir öğreti olan Şamanizm, Müslümanlığın kabul edilmesinden önce Türkler arasında da yaygın olan bir görüştür. Doğanın iyileştirici gücüne inanan şamanlar, şifacı olarak da adlandırılmışlar; insanların şifa bulması için çeşitli ritüeller ve olumlamalar yapmışlardır. Şamanların günümüze kadar uzanan çeşitli şaman öğretileri hayat mottosu taşıyabilecek niteliktedir.

İnsanoğlu yaşam adı verilen yolculukta çeşitli zorluklarla karşılaşır. Karşılaşılan zorluklardan, hatalardan ders çıkarıp yaşam yoluna devam edebilmektir doğru olan. Yaşam; başına gelen her şeyden, karşına çıkan her insandan öğrenmen gerekeni heybene koyup yola devam etmektir.

Yaşamınızda “Artık pes ediyorum.” “Denemekten yoruldum, sürekli aynı şeyleri yaşıyorum.” “Hep beni mi buluyor bu olumsuzluklar?”  cümlelerini sıkça söylemeye başladıysanız bu gidişe “Dur!” demenizin vakti gelmiş demektir. Bu duruma kötü sonuçların sizi bulması olarak değil de yaşam yolculuğunuz, heybenize eksik parçayı doldurup yolunuza devam etmenizi istiyor gözüyle bakmalısınız. Yanlış ilişkiler, yanlış arkadaşlıklar, yanlış iş, yanlış kararlar… Her birinin başımıza gelmesinin bir sebebi var. Çünkü yaşam senden dersini alıp daha güçlü bir şekilde yoluna devam etmeni bekliyor.

Sürekli devam eden bir döngüye girmişsen pes etme ve artık olumsuzluğa karşı hep yaptığın gibi değil; yapamadığın gibi davranmayı dene. Unutma!

“Ders, sen öğrenene kadar devam eder.”

Yazar Hakkında

Yorum Yap