1. Ana Sayfa
  2. Rehber

Çift harcama (double-spend) nedir, çift harcamadan nasıl korunursunuz?

Çift harcama (double-spend) nedir, çift harcamadan nasıl korunursunuz?
+ - 0

Çifte Harcama Nedir?

Çift harcama, bir kripto para biriminin iki veya daha fazla kullanılabilmesi riskidir. Belirli koşullar karşılanırsa, bir blok zinciri içindeki işlem bilgileri değiştirilebilir. Koşullar, değiştirilmiş blokların blok zincirine girmesine izin verir; Böyle bir durumda, değişikliği başlatan kişi harcanan paraları geri alabilir.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • Çift harcama, birisi bir blok zinciri ağını değiştirdiğinde ve bir kripto para birimini yeniden elde etmelerine izin veren özel bir ağ eklediğinde meydana gelir.
  • Çift harcama olabilir, ancak bir kripto para biriminin yeterince korunmamış ve güvenceye alınmamış bir cüzdandan çalınması daha olasıdır.
  • Çift harcama için birçok saldırı çeşidi kullanılabilir – %51 en sık alıntı yapılan saldırılardan biridir, onaylanmamış işlem saldırısı ise en yaygın olarak görülür.

Çifte Harcamayı Anlamak

Çift harcamayı anlamak için önce blok zincirinin nasıl çalıştığını gözden geçirmek yardımcı olur. Bir blok oluşturulduğunda, zaman damgasını, önceki bloktan gelen bilgileri ve işlem verilerini içeren bir karma veya şifreli numara alır. Bu bilgiler, Bitcoin tarafından kullanılan SHA-256 algoritması gibi bir güvenlik protokolü kullanılarak şifrelenir.

Bu bloğun bilgisi madenciler tarafından doğrulandıktan sonra (iş kanıtı konsensüsünde), kapatılır ve zaman damgası, işlem bilgisi ve önceki bloğun hash’i ile yeni bir tane oluşturulur. Makinesi karmayı doğrulayan madenciye bir Bitcoin verilir.

Birinin iki kat harcama yapması için, gerçek blok zincirinin yaratılmasını geride bırakan gizli bir blok çıkarılmalıdır. Daha sonra, o zinciri yakalamadan önce ağa tanıtmaları gerekecekti – eğer bu olursa, ağ onu en son blok seti olarak tanıyacak ve zincire ekleyecektir. Bunu yapan kişi daha sonra harcadıkları kripto para birimini kendilerine geri verebilir ve tekrar kullanabilir.

Çifte Harcamayı Önleme

Çifte harcama bir risk olmaya devam ediyor; ancak, blok zinciri tarafından en aza indirilir. Madenciler ağı tarafından kabul edilmesi ve doğrulanması gerektiğinden, blok zincirine gizli bir bloğun eklenmesi olasılığı çok düşüktür.

Yasadışı niyeti olan bir madencinin değiştirilmiş bir blok eklemek için sahip olduğu tek şans , başka bir kullanıcının gizli bloklarını ve kripto para birimini kullanarak bir işlemi kabul etmesini sağlamaktır. O zaman bile, değiştirilen bloğun kabul edilme olasılığı çok düşük. Blok zinciri ve fikir birliği mekanizması o kadar hızlı hareket eder ki, değiştirilen blok kabul edilmeden önce güncelliğini yitirir. Kabul edilse bile, ağ bloktaki bilgileri yine de iletir ve reddederdi.

Aslında kaydedilmiş herhangi bir çifte harcama örneği yoktur. Kripto para topluluğu, tüm çifte harcamaların engellendiğine inanıyor. Ancak çifte harcama için kullanılan saldırılar daha çok başka amaçlar için kullanılmaktadır.

Kripto para birimi işlemlerinin doğrulanması biraz zaman alır çünkü süreç, karmaşık hash’i çözmek için sayıların rastgele seçilmesini içerir – bu aynı zamanda çok fazla hesaplama gücü gerektirir. Bu nedenle, ağdaki diğer tüm madencilerin önünde kalmak için gereken muazzam miktarda bilgi işlem gücü nedeniyle blok zincirini kopyalamak veya tahrif etmek son derece zordur.

Çift Harcama Saldırıları

Blok zincirleri için en önemli risk, bir madencinin işlemleri doğrulayan, bloklar oluşturan ve kripto para birimini ödüllendiren bilgi işlem gücünün %50’den fazlasını kontrol etmesi durumunda meydana gelebilecek %51 saldırısı şeklinde gelir.

Bu kullanıcı veya kullanıcılar, blok zincirindeki hash işleminin çoğunluğunu kontrol ediyorsa, işlem konsensüsünü dikte edebilecek ve para biriminin verilmesini kontrol edebileceklerdir. Bitcoin gibi daha popüler kripto para birimlerinde, madencilerin sayısı ve ulaştığı hash zorluğu nedeniyle bu pek olası değildir; ancak, daha küçük ağlara sahip yeni veya çatallanmış kripto para birimleri bu saldırıya açıktır.

En yaygın olarak, onaylanmamış işlem saldırısı, kripto para birimi kullanıcılarını kandırmak için kullanılır. Bu işlemlerden birini görürseniz, çift harcama girişimine neden olabileceğinden kabul etmemelisiniz.

Çifte Harcama Oldu mu?

Çifte harcama girişimlerinin bildirildiği ve durdurulduğu durumlar olmuştur. Olabileceği saldırılar genellikle çifte harcamadan ziyade hırsızlığa yol açar.

Bir Bitcoin Kopyalayabilir misiniz?

Bir Bitcoin’i kopyalayamazsınız çünkü blok zinciri ve fikir birliği mekanizması onu kabul etmez.

Birkaç saldırı çeşidi, kötü niyetli madencilerin harcamalarını ikiye katlamasına izin verebilir. Finney saldırısı, yarış saldırısı, %51 saldırısı, kariyer saldırısı ve onaylanmamış işlem saldırıları dahildir.

Kripto para birimlerine ve diğer İlk Para Tekliflerine (“ICO’lar”) yatırım yapmak oldukça riskli ve spekülatiftir ve bu makale Investopedia veya yazar tarafından kripto para birimlerine veya diğer ICO’lara yatırım yapılması yönünde bir tavsiye değildir. Her bireyin durumu benzersiz olduğundan, herhangi bir finansal karar vermeden önce her zaman nitelikli bir profesyonele danışılmalıdır. Investopedia, burada yer alan bilgilerin doğruluğu veya güncelliği konusunda hiçbir beyanda bulunmaz veya garanti vermez.

Yazar Hakkında

Yorum Yap