1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Ekran Kartları Ne Zaman Stoklara Gelecek?

Ekran Kartları Ne Zaman Stoklara Gelecek?
0

Kendinize yeni bir PC veya dizüstü bilgisayar veya daha doğrusu bir grafik kartı (GPU) almaya çalışıyorsanız, son iki yılın çok zor olduğunu çok iyi bilirsiniz. Devam eden çip sıkıntısı yaratmak için birçok farklı neden bir araya geldi ve grafik kartı pazarı önemli ölçüde etkilendi. Fiyatlar tavan yaptı, bulunabilirlik oldukça kıttı ve geleceğe yönelik görünüm korkunçtu. Ancak ister inanın ister inanmayın, işler yoluna girmeye başlıyor.

Pek çok hevesli PC üreticisi şu anda pazarın düzelmesi için hiçbir umut olmadığını düşünüyor. Bilgisayarınızı birkaç yılda bir değiştirecek türden biriyseniz, 2022’de sadece grafik kartı fiyatına 2017’de tam bir oyun bilgisayarı yapabildiğinizi göreceksiniz. Bu doğru: GPU’lar Şu anda gülünç derecede pahalı ve tedarikler hala eksik, her ikisi de küresel çip sıkıntısına atfedilebilir.

Şimdi kötü görünse de, zaten 2021 ve 2020’de iyileşmeler görüyoruz, bu da pazarın son iki yıldır sıkışıp kaldığı bu delikten yavaş yavaş çıkıyor olabileceğini ima ediyor. Bunun doğru olduğu kanıtlansa bile, gerçekçi olarak ne umabiliriz? Aşağıda, GPU eksikliğine neyin sebep olduğunu, şu anda neler olduğunu ve şu anda nasıl makul bir fiyata bir grafik kartı alabileceğinizi keşfedeceğiz.

Ekran kartı sıkıntısına ne sebep oldu?

Grafik kartları, şişirilmiş fiyatlar nedeniyle çok fazla kapsama alırken, GPU’ların eksikliği, çok daha büyük bir bulmacanın sadece bir parçası. Küresel çip sıkıntısı birçok pazarı etkiledi ve arabalardan oyun konsollarına ve cep telefonlarına kadar sayısız cihazın üretimini yavaşlattı. Burada yeni bir şeyle uğraşıyormuşuz gibi görünebilir, ancak aslında kıtlıklar ve tedarik zinciri sorunları her zaman olur. Bununla birlikte, bu sefer, endüstrinin şimdiye kadar bildiği en uzun kıtlıklardan birini yaratmak için birçok çeşitli sorun bir araya geldi.

Nvidia ve AMD gibi üreticilerin yeni ekran kartları üretebilmek için çiplere ihtiyacı var. Bunlar genellikle TSMC (yukarıda resmedilmiştir) gibi yarı iletken dökümhanelerde üretilir ve silikonun genellikle aylar öncesinden sipariş edilmesi gerekir. Nvidia ve AMD’ye ek olarak kartlar, Gigabyte, MSI ve Asus gibi yönetim kurulu ortakları tarafından üretiliyor. Tüm bu üreticilerin yanı sıra yeni çipler için sürekli siparişler arasında, istikrarlı bir piyasayı sürdürmenin kolay olması gerektiğini düşünürdünüz. Bununla birlikte, son iki yılı göz önünde bulundurduğunuzda, karışıma atılan anahtarı bulmak da aynı derecede kolay: COVID-19 salgını.

Salgın Bilgisayar satışlarında büyük artışa neden oldu

Tüm dünyada koronavirüs vakalarının sayısı artmaya devam ederken, piyasa sürekli bir akış durumuna atıldı. Birçok insan evde kalmaya zorlandı, uzaktan çalışma ve öğrenme norm haline geldi ve dışarıda vakit geçirmeyi tercih eden bizler birden içeride eğlenmenin yollarını bulmak zorunda kaldık. Bu, bugüne kadar devam eden PC satışlarında benzeri görülmemiş bir artışa neden oldu. Business Wire’a göre 2020, PC satışlarında 2019’a kıyasla %13,1’lik bir büyüme kaydetti.

Artık hepimiz pandeminin sona ermediğini biliyoruz ve bu nedenle piyasa, 2020’nin başlarında yaşanan yoğun talep artışından hala kurtulamadı. Talepteki artış dışında, tüm dünyadaki tedarik zincirleri etkilendi. pandemi nedeniyle, gönderilerdeki gecikmelere ve diğer çeşitli sorunlara dikkat çekti. Özetlemek gerekirse: insanlar her zamankinden daha fazla PC parçaları ve PC satın almak istediler, pandemi her türlü gecikmeye neden oldu ve ardından kripto para madencilerimiz de var.

Madenciliği yapılacak en popüler GPU bağımlı para birimi olan Ethereum madenciliği, pandemi başlamadan çok önce bir şeydi. Bununla birlikte, kripto fiyatları yükselmeye devam ettikçe, giderek daha fazla madencilik operasyonu daha fazla grafik kartı satın almak istedi. Bunu sınırlı bir tedarikle birleştirin ve özellikle normal kullanıcılar söz konusu olduğunda, felaket için bir tarifiniz var.

Talep artmaya devam ettikçe, grafik kartı arzı giderek daha kıt hale geldi. Pandeminin ortasında Nvidia, Nvidia GeForce RTX 3000 serisi olarak adlandırılan yeni grafik kartı serisini piyasaya sürdü. Bununla birlikte, çoğu kullanıcı, MSRP’de yeniden stoklandıklarında kartlar saniyeler içinde satılma eğiliminde olduğundan, hiçbir zaman bir tanesine sahip olmadı.

Son iki yılda GPU almanın tek kesin yolu, bir scalper’dan bir tane satın almaktı. Genellikle botlarla donatılan Scalpers, grafik kartlarını stokta göründükleri anda alır ve ardından büyük bir fiyat artışıyla çeşitli web sitelerinde yeniden satarlar. Sonuç olarak, düzenli perakendeciler fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşana kadar yükseltti. Birçok web sitesi GPU’ların ne kadar pahalı olduğuna dair puanlar tutuyor ve Alman ve Avusturya pazarları hakkında düzenli raporların kaynağı olan 3DCenter, bazen MSRP’nin yüzde yüz ila üç yüz üzerinde fiyat eğilimleri kaydetti.

Neyse ki, işler düzelmeye başladı. GPU üreticilerinin tedarik zincirlerinde yaptığı birçok iyileştirmenin sonuçlarını nihayet görmeye başladık. Arz artıyor ve bunun sonucunda fiyatlar normalleşmeye başlıyor. 2021’de GPU pazarının durumuna daha yakından bakalım.

Normalleşme yoluna giriliyor

GPU kıtlığının bir çok sorunun aynı anda yaşanması gibi başlaması gibi, şimdi birkaç farklı faktörün bir araya gelmesiyle benzer bir şekilde sona erecek gibi görünüyor. Nvidia, AMD ve Intel de dahil olmak üzere GPU pazarında yer alan tüm teknoloji devlerinin CEO’ları, eksiklik hakkında konuştular ve hepsi 2022’de pazarın durumu konusunda temkinli olmalarına rağmen, bir umut teması öne çıktı – bir önceki tahminlerden çok hoş bir değişiklik.

Nvidia ve AMD, GPU pazarındaki kilit oyunculardır, ancak Intel, 2022’de 4 milyona kadar ayrık grafik kartı göndereceği iddiasıyla yakında bu mücadeleye katılmaya hazırlanıyor . Nvidia ve AMD yakında yeni nesil kartlarını piyasaya sürecekler, ancak bu arada yönetim kurulu ortaklarıyla birlikte mevcut nesil modelleri üretmeye ve bu GPU’ların yenilenmiş sürümlerini piyasaya sürmeye devam ediyorlar. Stok seviyelerindeki bu artış belirgindir ve 3DCenter’ın en son bilgileri gibi çeşitli raporlarda açıkça görülebilir .

Artan arz seviyeleri, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, fiyat düşüşlerine bağlıdır. Nvidia GPU’ları, Mayıs 2021’de MSRP’nin %318’i ile en yüksek noktalarına ulaştı ve şimdi MSRP’nin “sadece” %157’sine düştüler. Normallikten hala kilometrelerce uzaktayız, ama oraya geliyoruz. Mevcut duruma eklenecek bir başka mutlu haber daha var – kripto para birimi madenciliği, hem kripto fiyatlandırması hem de Ethereum’un yakında pahalı GPU madenciliğinden uzaklaşacağı gerçeği nedeniyle bir düşüş görüyor. Sonuç olarak, talebi düşürdük, stokları artırdık, yavaş yavaş düşen fiyatlar ve durumu iyileştirmeye devam etmek için çalışan birçok dev var. Biden yönetimi bile yarı iletken kıtlığıyla mücadele için büyük miktarda para yatırdı.

Ekran Kartı (GPU) sıkıntısı ne zaman bitecek?

Tüm bu arka plan, GPU pazarının oldukça karanlık bir resmini çiziyor, ancak yukarıda belirtildiği gibi, işler daha iyi olmaya başlıyor. MSRP’de satılan grafik kartları hızla tükenmeye devam ederken, çeşitli perakendecilerden indirimli bir GPU satın alabilirsiniz. Hala pahalı olacak, ancak bir yıl öncesine göre daha uygun fiyatlı olacak. Mevcut eğilimler fiyatların normalleşmesine de işaret ediyor, ancak bu haftalar yerine aylar alabilir.

Tanınmış bir Twitter sızıntısı olan Greymon55 , Mart 2022 gibi erken bir tarihte GPU fiyatlarında ciddi bir düşüş görebileceğimizi düşünüyor. Ancak, Nvidia CFO’su Colette Kress gibi kaynaklardan gelen daha istikrarlı bilgiler , yılın ikinci yarısına işaret ediyor. GPU sıkıntısının hafifleyeceği zaman. Öte yandan Nvidia’nın CEO’su Jensen Huang, 2021’de 2022’nin çoğunluğunun arz kısıtlamalarından muzdarip olmaya devam edeceğini söyledi. Yıl sonuna yaklaştıkça fiyatların düştüğünü görmeye devam edebiliriz. Nvidia ve AMD, Intel’in ilk nesil Arc Alchemist GPU’larının katıldığı yeni nesil grafik kartlarını piyasaya sürdüklerinde, grafik kartlarının bir kez olsun oldukça bol olması ihtimali var.

Hiçbir sihirli dokunuşun GPU eksikliğini sona erdirmeyeceğini hatırlamakta fayda var. Küçük gelişmeler görmeye devam edeceğiz, bir güne kadar, umarım, kartların MSRP’lerinin yakınında düzenli olarak satıldığı ve bir PC inşa etmenin bir kez daha mümkün olduğu bir noktaya geleceğiz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap