İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

iPhone 14 ile gelen acil durum uydu irtibatı nasıl çalışıyor?

iPhone 14 ile gelen acil durum uydu irtibatı nasıl çalışıyor?
+ - 0

Geçtiğimiz haftalarda Far Out etkinliğinde tanıtılan iPhone 14, uydu üzerinden acil durum SOS ilişkisi özelliğiyle birlikte geldi. Birçok kullanıcının beğenisini toplayan bu özellik, hayatta kalmanıza yardımcı olabilir. Pekala iPhone 14 ile uydu üzerinden acil durum SOS teması nedir ve nasıl kullanılır?

iPhone uydu üzerinden acil durum SOS nedir?

Far Out etkinliğinde tanıtılan iPhone 14, uydu üzerinden acil durum SOS özelliğiyle birlikte bir kullanıcının beğenisini topladı. Hayat kurtarma maksatlı yapılan acil durum SOS özelliği, rastgele bir yerde mahsur kaldığınızda yahut tehlike durumunda olduğunuzda, üstüne bir de telefonunuz çekmediğinde, uydu üzerinden yardım çağırmak için acil durum SOS özelliğini kullanabilirsiniz.

iPhone uydu üzerinden irtibat özelliği nerede ve ne vakit kullanılabilir olacak?

iPhone 14’ün uydu üzerinden acil durum SOS özelliği kasım ayında kullanılabilir olacak. Ama başlangıçta yalnızca ABD ve Kanada’da erişilebilecek. Yakında Türkiye’ye de gelmesi bekleniyor.

Uydu üzerinden acil durum SOS özelliği nasıl çalışır?

iPhone 14 ile acil durumda uydu üzerinden bildiri atmayı seçtiğinizde, acil durum seçeneklerinin birini seçmeniz istenecek. Bu seçenekler:

  • Hastalanma yahut yaralanma durumu
  • Kaybolmak yahut tuzağa düşürülmek
  • Araba yahut araçta oluşan problemler
  • Yangın yahut farklı bir ateş durumu
  • Suç

Seçeneklerden yaptığınız seçime nazaran, acil durum servisleri için sıhhat durumunuz hakkında daha fazla bilgi edinme gayesiyle ek sorular sorulabilir. Örneğin hastalanma yahut yaralanma durumunu seçtiğiniz vakit, yakınınızda yaralanan bir diğer kişinin olup olmadığını sorabilir ve siz de “Evet” yahut “Hayır” formunda cevap verebilirsiniz.

Gereken bilgileri sağladıktan sonra da uyduya bağlanabilmeniz için yönergeleri takip etmeniz gerekecek. İlişkiyi kurana dek “Sağa dön” yahut “Sola dön” üzere bilgilendirmeler gözükecek.

iPhone 14 ile en güzel uydu ilişkisini kurmak için biraz hareket etmeniz gerekebilir. Ayrıyeten rastgele büyük bir yapının içindeyseniz de bağlanamayabilirsiniz. Apple, yüksek binalar, dağlar yahut ilişkiyi engelleyebilecek öteki objeler konusunda uyarıyor.

Uydu teması için yanlışsız noktayı bulmak alışılmış ki kolay olmayacak. Bunun için iPhone 14 telefonunuzda grafik ve animasyonlar yardımıyla uydunun pozisyonunu öğrenebileceksiniz. Uydu teması başarılı olduğunda, Apple’ın acil durum aktarma merkezine bağlanırsınız. Sonra ise bu merkez durumunuzu, pozisyonunuz, telefonunuzun pil düzeyi ve etkinleştirilmişse tıbbi kimliğinizi acil servislerle paylaşır.

Acil durum SOS araması nasıl aktifleştirilir?

Acil servisi aramaya çalışıyorsanız lakin telefonunuz çekmiyorsa, iPhone 14 telefonunuz olağan arama yerine uydu üzerinden acil durum iletisi göndermenizi tavsiye edecektir. Aramayı bitirme butonunun yanında yer alacak ve üzerinde SOS yazan butona tıklarsanız, özellik otomatikmen etkinleşir ve acil durumunuz hakkında bilgileriniz istenir.

Uydu üzerinden acil durum SOS özelliği fiyatlı mi?

iPhone 14’ün uydu üzerinden acil SOS özelliğini telefonu birinci açtığınız tarihten itibaren iki yıl boyunca fiyatsız kullanabilirsiniz. Şirketin iki sene bittikten sonra nasıl bir fiyatlandırma sunacağı hakkında bir bilgi mevcut değil. Garmin, inReach üzere şirketler, yaptıkları uydu kontaklı aygıtlar için aylık 15 dolarlık abonelik fiyatı alıyor. Apple da buna benzeri bir fiyatlandırma yapabilir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap