1. Ana Sayfa
  2. Rehber
Trendlerdeki Yazı

Kripto para nedir? Kapsamlı kripto para rehberi

Kripto para birimleri, mal ve hizmet satın almanıza izin verir veya bunları kâr için takas edebilirsiniz. İşte kripto para biriminin ne olduğu, nasıl satın alınacağı ve kendinizi nasıl koruyacağınız hakkında daha fazla bilgi.

Kripto para nedir? Kapsamlı kripto para rehberi
+ - 0

Kripto para nedir?

Kripto para birimi – kripto olarak da bilinir – bir değişim aracı olarak çalışmak üzere tasarlanmış dijital bir para birimidir. İşlemleri güvence altına almak ve doğrulamak için ve ayrıca belirli bir dijital para biriminin yeni birimlerinin oluşturulmasını kontrol etmek  için kriptografi kullanır .

Birçok kripto para birimi, dağıtılmış bir bilgisayar ağı tarafından uygulanan dağıtılmış bir defter olan blok zinciri teknolojisi üzerine kuruludur. Kripto para birimleri, ABD doları veya İngiliz sterlini gibi fiat para birimlerinden ayırt edilir, çünkü herhangi bir merkezi otorite bunları yayınlamaz, bu da onları hükümet müdahalesine veya manipülasyonuna karşı potansiyel olarak geçirmez hale getirir.

Bu makale, yeni finansal yeniliği anlamanıza yardımcı olmak için kripto para biriminin çeşitli kavramlarını tartışacaktır.

Kripto para birimi nasıl çalışır?

Kripto para birimlerinin çoğu, bir merkez bankasının veya hükümetin desteği olmadan çalışır. Devlet garantilerine güvenmek yerine, blok zinciri adı verilen merkezi olmayan teknoloji, kripto para birimlerinin işleyişini destekler.

Kripto para birimleri, bir banknot veya madeni para yığını olarak mevcut değildir. Bunun yerine, yalnızca internette yaşıyorlar. Değerleri, onları satın almak veya satmak isteyenler tarafından oluşturulan piyasa güçleri tarafından belirlenen sanal belirteçler olarak kabul edin.

Kripto para birimi, madencilik olarak bilinen ve madeni para kazanmak için karmaşık matematik problemlerini çözmek için bilgisayar işlem gücünün kullanılmasını gerektiren bir süreçle oluşturulur. Kullanıcılar ayrıca aracı kurumlardan para satın alabilir ve daha sonra şifreli cüzdanlar kullanarak depolayabilir ve harcayabilirler.

Blok zincirleri tipik olarak iş kanıtı (PoW) veya hisse kanıtı (PoS) konsensüs algoritmaları aracılığıyla çalışır. PoW, genellikle süreç için belirli bilgi işlem makinelerini belirleyen madencilere dayalı olarak çalışır. 

PoS ise stake ile çalışır. Stake sisteminde , belirli belirli cüzdanlarda varlıkları tutarak ağın çalışmasına yardımcı olmak için ödüller dağıtılır. Bir dizi PoS varlığı, genellikle belirli bir minimum sayıda jeton gerektiren daha karmaşık bir stake etme süreci olan masternode’lara da izin verir.

Tarihsel olarak kripto para birimini kim etkiledi?

Bir dizi rakam, kripto para birimi endüstrisini zaman içinde önemli ölçüde etkiledi. Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in ( BTC ) yaratılmasıyla sektörü başlattı. Etereum ( ETH ) inşa etmesiyle tanınan Vitalik Buterin , kripto para hareketini de önemli ölçüde etkiledi. Ethereum ile, ERC-20 jetonları adı verilen, ağı üzerine inşa edilmiş bir sürü ekstra jeton dünyası geldi. 

Jed McCaleb , Magic: The Gathering adlı bir oyunun hayranları için bir merkez olarak orijinal işlevine rağmen, Bitcoin ticaretine sıklıkla ev sahipliği yapan bir yer olan Mt. Ancak, platform 2014’te parçalandığında rezil oldu. 

Changpeng Zhao , en büyük kripto borsalarından biri haline gelen Binance’in kurucularından biri olarak kripto varlık kullanılabilirliğini artırdı. FTX dijital varlık alım satım platformunun ortak yaratıcısı Sam Bankman-Fried , sektörde alım satımı, merkezi olmayan finansı (DeFi) ve kripto alanının diğer yönlerini etkileyen bir diğer önemli birey olarak hizmet ediyor. 

Cointelegraph’ın 2021 için kripto ve  blockchain alanındaki ilk 100 kişisi arasında listelediği çok sayıda başka kişi de sektöre damgasını vurdu .

Kripto para birimleri neden bu kadar değişken?

Sektörün yeniliği nedeniyle kripto para birimi alanında çok fazla oynaklık var. Yatırımcılar, hızla zenginlik yaratmak ve kripto para fiyatlarının nasıl değiştiğini ve onları etkileyip etkileyemeyeceğini anlamak için paralarını denemeye çalışıyorlar.

Kripto paraları (yani kamu hizmeti) kullanan kişi sayısı ve bunların fiyatlarını hangi amaçla etkilediği. Daha fazla insan bunları mal ve hizmetleri elinde tutmak yerine satın almak için kullanırsa fiyat artacaktır.

Kripto para biriminin değeri de kıtlıktan kaynaklanmaktadır. Bu, kripto para biriminin sonlu mekanizmasına atıfta bulunur. Bitcoin protokolü, çıkarılabilecek maksimum BTC miktarını 21 milyon olarak belirler. Bu nedenle, kripto alanına daha fazla insan girdikçe, Bitcoin’in kıtlığı kaçınılmaz olarak artacak ve fiyatının artmasına neden olacaktır. Bazı madeni paralar, arzın bir kısmını yok ederek değerlerini artırmak için yakma mekanizmasını da kullanır.

Çok miktarda kripto para bulunduran hesaplar satmaya başlayarak fiyatların düşmesine neden olabilir. Bu hesaplar balina olarak bilinir çünkü önemli bir konuma sahiptirler ve bir grup insan kripto varlıkları satmayı kabul ederse piyasayı etkileyebilir.

Kripto Para Türleri

Farklı kripto para türleri aşağıdaki iki gruba ayrılabilir:

Madeni paralar bir tür para birimi olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve kendi blok zincirlerinde oluşturulur. Örneğin, Ether, Ethereum blok zincirine dayalı bir kripto para birimidir .

“Altcoin”, Bitcoin olmayan herhangi bir blok zinciri tabanlı kripto para birimini ifade eder. “Altcoin” terimi, “Bitcoin’e alternatif” için bir kısaltma olarak üretildi ve altcoinlerin büyük çoğunluğu Bitcoin’i bir şekilde geliştirmek için oluşturuldu. Namecoin, Peercoin, Litecoin (LTC), Ethereum ve USD Coin ( USDC ) altcoin örnekleridir.

Bitcoin gibi bazı kripto para birimleri, talep oluşturmaya ve algılanan değerlerini güçlendirmeye yardımcı olan sınırlı sayıda madeni paraya sahiptir. Örneğin, Bitcoin’in yaratıcısı/yaratıcıları tarafından belirlendiği üzere, maksimum Bitcoin arzı 21 milyon ile sınırlandırılmıştır.

Jetonlar, mevcut bir blok zinciri üzerine kuruludur ancak benzersiz akıllı sözleşmelerin formüle edilmesini ve yürütülmesini sağlayan programlanabilir varlıklar olarak kabul edilir . Blok zinciri ağının dışında, bu sözleşmeler varlıkların mülkiyetini belirlemek için kullanılabilir. Jetonlar, para, madeni para, dijital varlıklar ve elektrik gibi değer birimlerini temsil etmek için kullanılabilir ve ayrıca gönderilebilir ve alınabilir.

Stablecoin’ler, değerlerini çeşitli itibari para birimlerine veya altın gibi varlıklara sabitler. Çoğu zaman ABD doları ile bire bir sabitlenen stablecoin’ler, kullanıcılara ulusal bir para birimiyle aynı değeri taşıyan bir varlığa satma yolu sunar, ancak bu, ekosistem içinde kripto benzeri bir tarzda işlem görüp depolanabilen bir varlıktır. .

Maddi olmayan belirteçler veya NFT’ler, türünün tek örneği bir varlık olduğunu ve değiştirilemeyeceğini belirten başka bir kripto para birimi türüdür. Örneğin, bir Bitcoin değiştirilebilir, yani birini diğeriyle değiştirebilir ve tam olarak aynı şeyi elde edebilirsiniz. Ancak, diğer taraftan, türünün tek örneği bir ticari kart çoğaltılamaz. Farklı bir kartla değiştirirseniz, tamamen farklı bir şey elde edersiniz.

Herhangi bir varlıkla etkileşime geçmeden önce, hedeflerinize bağlı olarak varlığın türünü ve işlevini araştırmak önemli olabilir. Tüm dijital varlıklar yatırım amacıyla oluşturulmamıştır.

Kripto paralar yasal mı?

Düzenleme, kripto endüstrisinin büyümesiyle dünya çapında devreye girdi. Yıllar geçtikçe, Amerika Birleşik Devletleri uzaydaki aşırı gözlemini giderek artırdı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 2017 ve 2018 çılgınlığının ardından ilk madeni para tekliflerini veya ICO’ları çökertti. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve diğer ABD ajansları da çeşitli görevlerde bulundu. 

Ek olarak, ABD dışındaki kripto düzenlemeleri, gelişen düzenleyici yönergelere dayalı olarak zaman içinde değişti. Örneğin, Avrupa Birliği’nin beşinci Kara Para Aklamayı Önleme Yönergesi, kripto alım, satım ve diğer işlemlerin belirli bölgelerde belirli yönergelere uymasını şart koşuyor.

Kripto, diğerlerine kıyasla nispeten yeni bir endüstri olduğu için, alanın tüm alanları için gereksinimler açısından henüz yasal netlik mevcut değil. Bu netliğin bir kısmı varlık sınıflandırmasını içerir. Bitcoin ve Eter emtia olarak görülüyor , ancak diğer birçok varlık için sınıflandırma belirsizliğini koruyor. 

Kripto para biriminin avantajları ve dezavantajları

Bir kripto para birimi işlemi genellikle hızlı ve basit bir süreçtir. Örneğin Bitcoin, yalnızca bir akıllı telefon veya bilgisayar kullanılarak dijital cüzdanlar arasında değiştirilebilir. Bu aktarımları korumak için genel ve özel anahtarlar ile iş kanıtı ve hisse kanıtı gibi çeşitli teşvik planları kullanılır. Kripto para birimlerindeki ödemeler, büyük şirketler ve moda ve ilaç gibi sektörlerde giderek daha popüler hale geliyor.

Her kripto para işlemi, var olmasını mümkün kılan teknoloji olan blok zinciri olarak bilinen halka açık bir deftere kaydedilir. Bu, insanların sahip olmadıkları paraları harcamalarını, işlemleri kopyalamalarını veya geri almalarını önlemek için Bitcoin gibi kripto para birimlerinin geçmişini takip etmelerini sağlar. Blockchain, bankalar ve internet pazarları gibi aracıları ortadan kaldırmayı amaçladığından, işlem maliyeti yoktur.

Ancak, büyük olasılıkla sanal cüzdanınızı yanlış yerleştirecek veya madeni paralarınızı kaybedeceksiniz. İnternette kripto para birimi depolamak için var olan web sitelerinden de hırsızlıklar oldu. Bitcoin gibi kripto para birimlerinin değeri önemli ölçüde dalgalanabileceğinden, bazı insanlar “gerçek” parayı Bitcoin’e dönüştürmekte tereddüt ediyor.

Ayrıca, Finansal Davranış Otoritesi (FCA) gibi otoriteler kripto para piyasasını düzenlemediği için işinizi koruyacak standartlar yoktur. Firmalar veya tüketiciler farklı bir kripto para birimine geçerse veya dijital para birimlerini kullanmayı tamamen bırakırsa, değer kaybedebilir ve işe yaramaz hale gelebilir. 

Kripto para borsaları, yatırımınızın sonsuza kadar kaybolmasına neden olabilecek siber saldırılara karşı savunmasızdır – dolandırıcılık, kripto para biriminde her zaman bir olasılıktır. Dolandırıcılar, tüketicileri bu yatırımları yapmaya ikna etmek için sıklıkla Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarını kullanır. Hedeflendiğinizi düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede Birleşik Krallık’taki Action Fraud veya Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Federal Ticaret Komisyonu (FTC) gibi ulusal raporlama merkezleriyle iletişime geçmelisiniz. 

Kripto para biriminde bir blok zinciri nedir?

Blockchain olabildiğince karmaşık görünse de, temel fikri oldukça basittir. Bir veritabanı veya blok zinciri, bir tür dijital defterdir. Blok zinciri kavramını anlamak için önce bir veritabanının ne olduğunu anlamak gerekir. Veritabanı, bir bilgisayar sistemine elektronik biçimde kaydedilen bir veri topluluğudur. 

Dağıtılmış defter teknolojisi (DLT), çeşitli ağ katılımcılarının yönettiği merkezi olmayan bir veritabanıdır. Blockchain, işlemlerin değişmez bir kriptografik imza olan bir karma kullanılarak kaydedildiği bir DLT türüdür. Bu, bir zincirdeki tek bir blok değiştirilirse, zincirin kurcalandığı hemen anlaşılacağı anlamına gelir. Öte yandan, ağı oluşturan tüm bilgisayarların tek bir şirkete ait olduğu ve işletildiği özel ve merkezi blok zincirler mevcuttur.

Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto para birimleri blok zinciri teknolojisi üzerine kuruludur. Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincirleri, zincire yeni bloklar eklendikçe sürekli büyüyor ve bu da defterin güvenliğini önemli ölçüde artırıyor.

Blockchain ve kripto para birimleri aynı mı?

Madeni para gerektiren merkezi olmayan platformlar, blok zincirler aracılığıyla etkinleştirilebilir. Blok zinciri, bir ağın fikir birliğini korumasını sağlayan dağıtılmış defter teknolojisidir. Ağ, dağıtılmış fikir birliği sayesinde işlemleri izleyebilir ve değer ve bilgi aktarabilir.

Blockchain teknolojisi, iş açısından yeni nesil iş süreci optimizasyon yazılımının bir biçimi olarak düşünülebilir. Blockchain gibi işbirlikçi teknoloji, firmalar arasındaki iş prosedürlerini iyileştirmeyi ve “güven maliyetini” önemli ölçüde azaltmayı vaat ediyor. Sonuç olarak, çoğu geleneksel dahili yatırımdan çok daha iyi getiri sağlayabilir.

Kripto para birimleri, blok zinciri ağları içindeki işlemler için değer ve ödeme yapmak ve ağ teşvikleri sunmak için kullanılan belirteçlerdir. Ayrıca, bunları bir kaynak veya hizmet olarak hizmet vermek veya hatta varlık sahipliğini dijitalleştirmek için kullanılabilecek bir blok zinciri aracı olarak düşünebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap