İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Uncategorized

Mac adresi nedir, ne işe fayda? Mac adresi sorgulama (öğrenme) nasıl yapılır?

Mac adresi nedir, ne işe fayda? Mac adresi sorgulama (öğrenme) nasıl yapılır?
+ - 0

Mac adresi, ağdaki bir aygıtı takip etmek için kullanılan eşsiz bir numaradır. Mac adresi, ağdaki göndericileri yahut alıcıları bulmanın inançlı bir yolunu sağladığı üzere istenmeyen ağ erişimini önlemeye de yardımcı olur. Mac adresi ne demek, nereden bakılır? görelim. Akabinde Mac adresi ile IP adresi ortasındaki farklardan kelam edeceğiz.

Mac adresi nedir?

Mac adresi açılımı; Media Access Control. Türkçede Ortam Erişim Kontrolü manasına geliyor. Mac adresi (Mac address), bir ağdaki her aygıtı eşsiz halde tanımlayan bir donanım tanımlayıcısı. Mac adresini üretici atar. Mac adresi çoklukla bir aygıtın ağ arabirim denetleyicisi (network interface card ya da kısaca NIC) kartında muharrir. NIC, Ethernet kablosu takarak yahut WiFi’a bağlanarak ağa fizikî ilişkinizi yaptığınız yerdir.

Her konutun farklı posta adresi olduğu üzere, bir ağa bağlı her aygıtın onu eşsiz biçimde tanımlayan Mac adresi vardır. Aygıtınızda her ağ arayüzü için onunla ilişkilendirilmiş eşsiz bir Mac adresi vardır. Bu nedenle bilgisayarınızda yerleşik hem Ethernet portu hem de WiFi varsa sistem arayüzünde iki MAC adresi görürsünüz.

Yerleşik adres, Ethernet donanımı adresi, donanım adresi, fiziksel adres olarak da söz edilebilen Mac adresi, 12 basamaklı onaltılık bir sayıdır ve 48 bit yani 6 byte (ilk 24 bit OUI için, 24 bit de NIC/üreticiye özeldir) uzunluğundadır. Mac adresi, kolay okunması açısından iki basamakta bir (sekizli) “:” yahut “-” işareti ile ayrılmış biçimde gösterilir. Örneğin; Mac adresinin 3a659277c9f3 olduğunu varsayalım. 3a:65:92:77:c9:f3 yahut 3a-65-92-77-c9-f3 olarak görürsünüz.

Mac adresi sorgulama 

Mac adresi nedir? sorusu kadar telefonun ve bilgisayarın Mac adresi nasıl öğrenilir? de sıkça soruluyor. MAC adresleri genelde aygıtın sistem ayarlarında, genel bilgilerde yahut ağ ayarlarında müellif. Mac adresi bazen aygıtın altına yapıştırılmış bir etikette de muharrir. Üreticilerin bazen Mac adresini tanımlamada donanım kimliği, fizikî adres, wireless ID, WiFi adresi üzere farklı isimler kullandığını unutmamak gerekir.

Windows 10 Mac adresi öğrenme

 1. Arama kutucuğuna “cmd.exe” yazıp komut istemini açın.
 2. “getmac / v” komutunu girin.
 3. Fiziksel adres kısmı Mac adresidir.

Windows bilgisayarda Mac adresi öğrenme cmd komutu ile epeyce kolay. Windows Mac adresi sorgulama için bir yol daha var. Ayarlar – Ağ ve İnternet – WiFi – Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir’e tıklayın (arama kutucuğuna ncpa.cpl yazarak bu menüye daha süratli ulaşabilirsiniz) ve nasıl bağlandığınızda bağlı olarak Ethernet yahut WiFi’a sağ tıklayın ve Durum’u seçin. Ayrıntılar’a tıkladığınızda Fizikî Adres yani Mac adresini göreceksiniz.

macOS Mac adresi öğrenme 

 1. Sistem tercihlerine girin.
 2. Ağ’a tıklayın.
 3. Mac adresini görmek istediğiniz ağa tıklayın.
 4. İleri Düzey’e tıklayın.
 5. Donanım sekmesinde Mac adresini göreceksiniz.

MacBook Mac adresi nedir? soranlar için, Apple bilgisayarlarda Mac adresini bulmanın en kolay yolu bu.

Mac adresi öğrenme Linux 💻

 1. Terminal yahut konsol penceresini açın.
 2. ifconfig yazın.
 3. Mac adresi 00:11:22:33:DH biçiminde HWaddr olarak listelenecektir.

Linux’ta Mac adresi öğrenmenin bir yolu daha var. Ağ okuna sağ tıklayın ve İrtibatları Düzenle’yi seçin. Ağ irtibatlarında Ethernet adaptörünüze tıklayın; turuncu olacak. “Düzenle…”yi seçin. Device Mac address, Mac adresini gösterir.

iPhone Mac adresi öğrenme 📱

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Genel – Hakkında kısmına gelin.
 3. Aşağı kaydırdığınızda göreceğiniz WiFi Adresi, Mac adresiniz.

iPhone Mac adresi nedir? sorusunun cevabı veren bu adımlar, iPad için de geçerli. iPhone WiFi Mac adresi öğrenme yolu da; Ayarlar – WiFi yanında “i” butonuna dokunun ve aşağı inip WiFi adresi kısmına bakın.

Android Mac adresi öğrenme 📱

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Telefon Hakkında’ya dokunun.
 3. Durum yahut Donanım bilgisine (telefonun modeline nazaran değişir) dokunun.
 4. Aşağı indiğinizde WiFi Mac adresini göreceksiniz.

Bu adımlar, Android aygıtınızın Mac adresini öğrenmek için izlemeniz gereken adımlardır. Android WiFi Mac adresi öğrenme yolu; Menü – Ayarlar – Bağlantılar’a dokunun. WiFi ilişki ismine dokunun. Mevcut ağ için dişliye, akabinde daha fazlasını gör/görüntüleye dokunun. Biraz aşağı kaydırdığınızda Mac adresini göreceksiniz.

Mac adresi değiştirme 🔐

Mac adresleri tasarım gereği kalıcı olsa da, çeşitli sistemler, işletim sistemi tarafından belirtilen Mac adresinin değiştirilmesine imkan verir. Mac adresini değiştirmek, herkese açık WiFi ağlarına bağlanırken saklılığı sağlamak ismine yararlı olabilir. Kimi internet servis sağlayıcıları, hizmetlerini belli bir Mac adresine bağlar; kullanıcı sonradan ağ kartını değiştirir ya da modemi kurmak isterse hizmet çalışmaz. Mac adresini değiştirmek sorunu çözecektir. Misal formda kimi yazılım lisansları belli Mac adresine bağlıdır.

Mac adresi nasıl değiştirilir? (Windows) 🖥

 1. Aygıt Yöneticisi’ni açın.
 2. Ağ Bağdaştırıcıları’na çift tıklayın.
 3. Mac adresini değiştirmek istediğiniz ağ kartına sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
 4. Gelişmiş sekmesine gelin.
 5. Network Address’ı seçin ve Kıymet kutucuğuna tıklayıp yeni Mac adresini girin.
 6. Tamam’a tıklayın ve bilgisayarı tekrar başlatın.

Windows 7, 10, 11, tüm bilgisayarlarda Mac adresi değiştirme bu biçimde. Laptop Mac adresi nasıl değiştirilir? merak edenler için de adımlar birebir. Mac adresi değiştirme programları da mevcut. Komut istemi ile de kayıt defterine girdi ekleyerek Mac adresini değiştirmeniz mümkün fakat en kolay üstteki adımlardır.

Mac adresi nasıl değiştirilir? (macOS) 💻

 1. Terminal uygulamasını açın.
 2. sudo ifconfig en0 11:22:33:44:55:DH (Mac adresi örnektir) komutunu girin.
 3. Mac bilgisayarınızı tekrar başlatın.

Mac adresinden IP bulma 🔎

 1. Komut istemini açın.
 2. “arp -a” komutunu girin. (Tüm Mac adreslerini ve bunlara karşılık gelen IP adreslerini listeler.)
 3. Mac adres listesinde ilerleyin.
 4. İstediğiniz Mac adresiyle eşleşen IP adresini bulun.
 5. Bu formda bir aygıtın Mac adresini kullanarak IP adresini bulabilirsiniz.

IP adresi değiştirme nasıl yapılır?

1 ay evvel eklendi

Mac adresi ve IP adresi ortasındaki farklar

MAC adresi IP adresi
Mac adresi Media Access Control Address (Ortam Erişim Kontrolü) manasına gelir. IP adresi Internet Protocol Address (İnternet Protokolü Adresi) manasına gelir.
48 bit adresten oluşur. 32 bit adresten oluşur.
OSI modelinin temas katmanında çalışır. OSI modelinin ağ katmanında çalışır.
Fiziksel adres olarak isimlendirilir. Mantıksal adres olarak isimlendirilir.
ARP protokolünü kullanarak rastgele bir aygıtın Mac adresini alabilirsiniz. RARP protokolünü kullanarak herhangi bir aygıtın IP adresini alabilirsiniz.
Mac adresinde sınıf kullanılmaz. IPv4, A,B,C,D,E sınıfları vardır.

Bu rehber yazıda Mac adresi nedir ve daha değerlisi Mac adresi nasıl bulunur? anlattık. Birtakım durumlarda gereksinim duyulan Mac adresi değiştirme telefonda ve bilgisayarda nasıl yapılıyor? buna da değindik. IP adresi ile ilişkilendirilen Mac adresine ait olarak sıkça sorulan soruları yanıtladık.

Yazar Hakkında

Yorum Yap