İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Mutluluğun Sanatı Hygge Felsefesi

Mutluluğun Sanatı Hygge Felsefesi
+ - 0

Sevgili Okur,

Bu yazımızla Covid-19 tedbirleri kapsamında evlerimize kapandığımız bu soğuk kış günlerinde, içinizi ısıtacak bir yaşam tarzı sunmaya geldik. Bahsedeceğimiz bu yaşam tarzının adı: Hygge Felsefesi.

Yapılan araştırmalar sonucunda İskandinav ülkelerinde yaşayan insanların dünyanın en mutlu insanları olduğu görülmektedir. Tabii ki bunu belirleyen çeşitli etmenler olmakla birlikte özellikle Danimarka’da ortaya çıkmış bu felsefenin de insanlar üzerinde olumlu etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.

Peki nedir bu Hygge Felsefesi?

Aslında felsefenin dayandığı temel düşünce kendinize huzurlu, mutlu hissedeceğiniz, anın tadını çıkaracağınız yaşam alanları oluşturmak. Bunun için ev dekorasyonunda küçük değişiklikler yapabilir, belki sofranıza bir mum koyabilir, evinizi aydınlatırken sarı ışıktan yararlanabilirsiniz.

İşin özü doğal olana yönelmekten geçiyor. Sevdiklerimizle vakit geçirmek, anın tadını çıkarmak, sevdiğimiz bir kitabı okumak, sevilen atıştırmalıkları tüketmek, sıcak bir içecek ve en önemlisi de hayatta sahip olduklarımız için şükretmek bu felsefenin temellerini oluşturuyor.

Bu yaşam tarzını tanıtmak için yazılmış bir kitap da bulunuyor. Hatta sette farklı düşüncelerin yer aldığı iki kitap daha mevcut. Bu kitaplardan da yararlanarak yaşam alanınızda değişiklikler yapabilirsiniz. Evde kaldığımız bu günlerde bu yaşam tarzını benimseyebilir, ailenizle birlikte kendinize keyifli bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

Belki de ihtiyacımız olan doğaya, doğala, ana dönüştür. Kim bilir…

Yazar Hakkında

Yorum Yap