Yemek Sözlük
Bildirimler
  • Bildiriminiz bulunmamaktadır.
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

NASA fotoğrafları, Perseverance’ın Mars’a bıraktığı enkazı gösteriyor

NASA fotoğrafları, Perseverance’ın Mars’a bıraktığı enkazı gösteriyor
+ - 0

Şubat 2021’de Perseverance gezgini yedi aylık bir yolculuğun ardından Mars topraklarına indi. Koni şeklindeki bir arka kabuk, derin uzayda seyahat ederken ve ateşli iniş sırasında onu korurken, “Güçlü şeylere cesaret et” yazan gizli bir mesaja sahip bir paraşüt, güvenli bir iniş için yeterince yavaşlattı. Azim, gezegeni dolaşmaya başladığında bu bileşenleri geride bırakmak zorunda kaldı. 19 Nisan’da, gezicinin eşlik eden helikopteri Ingenuity, iniş alanında kalan enkazın fotoğraflarını çekti ve şimdi NASA, neye benzediğini gösteren görüntüleri paylaştı .

JPL’den Ian Clark, Perseverance’ın şimdiye kadar tarihteki en iyi belgelenmiş inişe sahip olduğunu söyledi, ancak Ingenuity’nin fotoğrafları, gelecekteki uzay araçları için daha güvenli iniş sağlamaya yardımcı olabilecek farklı bir bakış açısı sunuyor. Bu, Perseverance’ın topladığı örnekleri analiz için Dünya’ya geri gönderilebilmesi için alacak olan Mars Sample Return Lander misyonunu da içeriyor. Ingenuity’nin enkazın fotoğraflarını çekip çekemeyeceğini soran programın mühendisleriydi.

“Eğer [görüntüler] sistemlerimizin çalıştığını düşündüğümüz gibi çalıştığını pekiştirirse veya Mars Numune İadesi planlaması için kullanabileceğimiz bir mühendislik bilgisi veri seti bile sağlarsa, bu harika olacak. Değilse, resimler hala olağanüstü ve ilham verici. ,” Clark açıkladı. 

Yukarıdaki fotoğrafta, arka kabuktan geriye kalanları ve uzay aracının yüzeye 78 mil hızla çarpmasının genel sonucunu göreceksiniz. NASA, kabuğun koruyucu kaplamasının bozulmadan kaldığını ve kabuğu şimdi kire gömülü olan paraşüte bağlayan süspansiyon hatlarının da öyle olduğunu belirtiyor. Ajansın bilim adamları, muhtemelen gelecekteki görevlere yardımcı olabilecek bilgileri içerecek nihai bir karara varmak için görüntüleri önümüzdeki haftalarda analiz edecekler. 

Yazar Hakkında

Yorum Yap