1. Ana Sayfa
 2. Eğitim

Oyun ve Uygulama Geliştirme Akademisi'ne Başvurular Başladı! İşte Başvuru Şartları ve Son günü

Oyun ve Uygulama Geliştirme Akademisi’ne Başvurular Başladı! İşte Başvuru Şartları ve Son günü
+ - 0

Gelişen teknoloji ile birlikte artık oyunların ve taşınabilir uygulamaların popülerliğinin önemli derecede arttığını söylememiz yanlış olmaz. Artık dünya çapında neredeyse herkes gündelik hayatında farklı farklı uygulamalar kullanırken boş vakitlerinde da oyun oynuyor. Bu nedenle de oyun ve uygulama tasarlayacak mesleklere olan ilgi ve muhtaçlık gitgide artıyor.

Durum bu türlü olunca ülkemizden de insanların programlama öğrenmesine yönelik atılımlar geliyor. Bunlardan biri ise birinci olarak geçtiğimiz yıl başlayan Oyun ve Uygulama Akademisi’ydi. Artık de Google Türkiye, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Girişimcilik Vakfı ve T3 Teşebbüs Merkezi iştirakinde hayata geçirilen ve 450’den fazla fiyatsız eğitim içeren bu projenin ikinci yılına müracaatlar başladı.

Nedir bu Oyun ve Uygulama Akademisi?

Öncelikle ‘Oyun ve Uygulama Akademisi’nin ne olduğunu bir açıklayalım. Google Türkiye’nin başını çektiği birçok farklı ortakla hayata geçirilen bu proje, birinci sefer geçtiğimiz yıl başladı. Açıklamalara nazaran ‘Oyun ve Uygulama Akademisi’, 18-29 yaş ortası gençlerin dijital marifetlerinin gelişmesini, teknoloji bölümünde istihdamın artmasını ve daldaki teşebbüslerin artmasını hedefliyor.

Akademi, alanlarında uzman eğitmenler tarafından hazırlanan oyun ve uygulama geliştirme eğitimleriyle ücretsiz olarak gençlere ulaşmayı hedefliyor. Projenin ikinci yılında iştirakçilere sunulacak fırsatlardan kimileri ise şu biçimde;

 • Yazılımcılar için İngilizce ve toplumsal marifet eğitimleri
 •  Coursera’da yer alan büsbütün Türkçe Google Proje İdaresi Sertifika Programı’na tam burslu erişim
 • Hukuk, finans, insan kaynakları üzere farklı alanlarda eğitim ve meslek zirveleri
 • Ideathon ile fikir geliştirmeyi öğrenme
 • Kendi oyun ya da uygulamalarını geliştirmek
 • Dereceye girenlere ödüller

Oyun ve Uygulama Geliştirme Akademisi Başvuru şartları

Oyun ve Uygulama Akademisi’nin internet sitesine nazaran müracaat yapacak şahıslarda bazı kaideler aranıyor. Bu kurallar ise şu formda;

 • 18-29 yaş ortasında olmak
 • Üniversite öğrencisi yahut mezunu olmak
 • Teknoloji girişimciliği, proje idaresi, oyun ve yazılım alanlarına ilgili olmak
 • Akademi’ye haftada ortalama 15 saat ayırabilmek

Oyun ve Uygulama Geliştirme Akademisi Nasıl müracaat yapılır?

Oyun ve Uygulama Akademi’sine müracaat yapmak epey kolay. Müracaat kaidelerini karşılayan bireylerin, buradaki irtibata tıklayarak müracaat sayfasına ulaşması gerekiyor. Bunun akabinde ise açılan penceredeki ‘Hemen Başvur’ seçeneğine tıklanması ve 3 adımlık müracaat sürecinin tamamlanması gerekiyor.

İlk adımda ön müracaat formunu tamamlanması, ikincisinde ise 60 saniyelik bir YouTube yahut YouTube Shorts görüntüsünün hazırlanması isteniyor. Linkinin müracaat sayfasına ekleneceği bu görüntüde, kişinin neden Akademi bursiyeri olmak istediğini açıklaması talep ediliyor. Üçüncü ve son kademede ise bir ‘Genel Yetenek’ testinin tamamlanması gerekiyor.

Açıklamalara nazaran Oyun ve Uygulama Akademisi, 2000 bursiyer alacak ve 1 Aralık’ta derslere başlayacak. Müracaatlar ise 16 Ekim 2022’ye kadar sürecek.

Yazar Hakkında

Yorum Yap