İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Rehber
Trendlerdeki Yazı

Bitcoin cüzdanı nasıl açılır? Bitcoin cüzdanı hakkında bilmeniz gerekenler

Bitcoin cüzdanı nasıl açılır? En güvenilir kripto para saklama yöntemi hangisi? Bitcoin cüzdanları hakkında bilmeniz gereken her şeyi özetledik.

Bitcoin cüzdanı nasıl açılır? Bitcoin cüzdanı hakkında bilmeniz gerekenler
+ - 0

Bitcoin cüzdanı nedir?

Artık Bitcoin ( BTC ) almak, satmak ve takas etmek hiç olmadığı kadar kolay . BTC’yi edindikten sonraki adım, BTC’nin güvenli bir yerde saklanmasını sağlamaktır. Belki de Bitcoin’i nasıl saklayacağınızı merak ediyorsunuz?

BTC, özel bir anahtar kullanılarak erişilebilen elektronik bir cüzdanda saklanan dijital bir para birimidir . Ancak, bunu doğrudan yapmanız gerekmez. Bir cüzdan uygulaması, giden işlemleri imzalamak ve sizin için cüzdan adresleri oluşturmak için otomatik olarak özel bir anahtar kullanır.

Bitcoin cüzdanı, Bitcoin göndermenize ve almanıza izin veren dijital bir cüzdandır. Bu, fiziksel bir cüzdan sahibi olmaya benzer. Peki, bir Bitcoin cüzdanının amacı nedir? Cüzdan, fiziksel parayı tutmak yerine, Bitcoin adreslerine erişmek ve işlem göndermek için gereken kriptografik bilgileri kaydeder. Diğer kripto para birimleri bazı Bitcoin cüzdanlarında saklanabilir .

Bitcoin cüzdanınızı içeren cihaz, madeni paraların kendisini değil, özel anahtarı depolar. Madeni paralarınız Bitcoin blok zincirinde saklanır ve bu madeni paraların başka birinin cüzdanına aktarılmasına izin vermek için özel anahtarınız gerekir.

Birkaç farklı Bitcoin cüzdan biçimi, farklı gereksinimleri karşılar ve güvenlik, kolaylık, erişilebilirlik ve daha fazlası açısından farklılık gösterir. Peki, bir Bitcoin cüzdanı nasıl seçilir?

Sizin için en iyi Bitcoin cüzdanını seçmenin iki önemli adımı vardır. Öncelikle ne tür bir kripto cüzdanına ihtiyacınız olduğuna karar vermeli ve sizin için ideal olanı keşfetmek için bireysel cüzdanları göz önünde bulundurmalısınız.

Örneğin, tam düğümlü cüzdanlar ademi merkeziyetçiliğe hizmet eder ve BTC ağını destekler ve kullandığınız cüzdana bağlı olarak diğer işlevsellik türlerinin yanı sıra yerleşik kripto para birimi değiş tokuşları ve uygun hızlı yanıt (QR) kod tarayıcıları sunan Bitcoin mobil cüzdanları vardır. kullanmak. 

Seçtiğiniz cüzdanın, sakladığınız para birimleriyle uyumlu olduğundan ve özel güvenlik ve kullanılabilirlik ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmak önemlidir. Bu makale, okuyucularına Bitcoin cüzdanlarını edinme ve kullanmanın yanı sıra Bitcoin’i güvenli bir şekilde saklama konusunda rehberlik etmeyi amaçlamaktadır.

Bitcoin cüzdanı nasıl çalışır?

Bitcoin göndermek ve almak için kriptografik anahtar çiftleri kullanılır. Bir anahtar çifti, bir özel anahtar ve buna karşılık gelen bir genel anahtardan oluşur. Bitcoin göndermek, gizli tutulması gereken özel anahtarların kullanılmasını gerektirir. Bitcoin almak, herkesle paylaşılabilen ortak anahtarlar gerektirir. Genel anahtarlar, onlardan özel bir anahtar türetilerek oluşturulur.

Bitcoin cüzdanınızı oluşturduğunuzda bir tohum oluşturulur. Anımsatıcı ifadeler, tohumları bir dizi kelime biçiminde göstermek için kullanılır. Bu tohum, Bitcoin iletmek ve almak için ihtiyaç duyacağınız her Bitcoin anahtarını oluşturmak için kullanılacaktır.

Bu tasarıma Hiyerarşik Deterministik (HD) çerçeve denir ve Bitcoin anahtar oluşturma ve yönetimi için bir endüstri standardıdır. Bitcoin’i kabul etmek istediğinizde, çoğu cüzdan otomatik olarak yeni ortak anahtarlar oluşturur. 

Ortak anahtar veya adresin yeniden kullanılması sorunu artık bir sorun değil. Her Bitcoin aldığınızda aynı ortak anahtarı kullanırsanız, herkes tüm ödeme geçmişinizi kolayca takip edebilir. Anahtarları tek kullanımlık belirteçler olarak ele almak, kullanıcının gizliliğini önemli ölçüde artırır. Bir kullanıcı, genellikle cüzdanlarıyla başlatılan 12 veya 24 kelimelik bir liste olan kurtarma tohumlarını bildiği sürece cüzdanını her zaman geri yükleyebilir.

Peki, bir Bitcoin cüzdanının maliyeti nedir? Cüzdanda yalnızca Bitcoin saklıyorsanız, Bitcoin cüzdanı kullanmanın hiçbir maliyeti yoktur. Ancak bir işlemi tamamlamaya çalışıyorsanız, cüzdanınızı barındıran borsa veya cihazın sahibi, yapmaya çalıştığınız şeye bağlı olarak sizden farklı ücretler talep edecektir.

Bir cüzdan, sıfırdan 200 $ veya daha fazlasına kadar herhangi bir yere mal olabilir. Bir borsanın parçası olarak bir cüzdan kullanıyorsanız, büyük olasılıkla birkaç dolarlık sabit bir ücret veya toplam işlem değerinin belirli bir yüzdesini ödersiniz.

Bitcoin cüzdan türleri

Mobil cüzdanlar

Mağazalardaki mallar için ödeme yapmak veya günlük olarak yüz yüze ticaret yapmak için Bitcoin’i aktif olarak kullananlar için mobil kripto cüzdanı önemli bir araçtır. Akıllı telefonunuzda bir uygulama olarak çalışır, özel anahtarları saklar ve telefonla ödeme yapmanıza, ticaret yapmanıza ve kripto depolamanıza olanak tanır. 

Ayrıca, bazı uygulamalar akıllı telefonun yakın alan iletişim özelliğini veya NFC’yi kullanır; bu, kullanıcıların herhangi bir bilgi sağlamak zorunda kalmadan telefonlarını terminale dokundurabilmeleri anlamına gelir.

Mobil cüzdanlar, doğru bilgilere sahip olduklarından emin olmak için Bitcoin ağındaki güvenilir düğümlere dayanan blok zincirinin yalnızca küçük alt kümeleriyle çalıştıkları için basitleştirilmiş ödeme doğrulama teknolojisinden yararlanır. 

Dezavantajı, bu güvenilir düğümlerin, Bitcoin’in güvenilmez felsefesine karşı çıkan madeni paralar ve işlemler üzerinde kontrole sahip olmasıdır. Bununla birlikte, bu cüzdanlar sınırlı sistem kaynakları nedeniyle cep telefonları için gereklidir, ancak bu, fonlara kolay erişimin olası bir dezavantajıdır.

Ayrıca, Bitcoin depolama için hareket halindeyken uygun bir çözüm olmanın bir başka yan ürünü olarak, mobil cüzdanlar kötü amaçlı yazılımlara ve bilgisayar korsanlığına eğilimlidir. Özellikle iki faktörlü kimlik doğrulama etkinleştirilmemişse, birisi mobil cihazınıza erişim sağlarsa cüzdanınızın kontrolünü kaybedebilirsiniz.

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), oturum açmak için kullanıcı adınıza ve parolanıza ek olarak bir kod girdiğiniz ikinci koruma katmanıdır. 2FA kodu ile parola arasındaki temel fark, 2FA kodunun e-postanıza gönderilmesidir. veya giriş yapmaya çalışanın siz olduğunuzu doğrulamak için SMS yoluyla telefon edin. Daha güvenli bir 2FA yöntemi, Google Authenticator, FreeOTP veya Authy gibi bir kimlik doğrulama uygulaması kullanmaktır, çünkü SIM takas saldırılarına veya e-posta saldırılarına karşı savunmasızdır.

Mobil cüzdana yalnızca ihtiyacınız olduğu kadar Bitcoin yatırmanız ve daha büyük Bitcoin varlıklarını ayrı bir donanımda veya bir kağıt cüzdanda saklamanız önerilir.

Android ve iOS üzerinde çalışan cihazlar için çok çeşitli Bitcoin cüzdan uygulamaları bulunmaktadır. Tüm blok zincirini telefonunuza veya tabletinize indirmeyen ancak bakiyenizi hesaplamak için blok zincirini tarayabilen hafif cüzdanlardır. Özel anahtarlarınızı çalacak pek çok şey olduğundan dolandırıcılık ve sahte cüzdan uygulamalarına karşı dikkatli olun.

Web cüzdanları (değişim cüzdanları) 

Web cüzdanları (bir tür Bitcoin sıcak cüzdanı), özel anahtarlarınızı sürekli çevrimiçi olan ve üçüncü bir tarafça kontrol edilen bir sunucuda saklar. Farklı hizmetler, bazıları mobil ve masaüstü cüzdanlara bağlanabilen ve adreslerinizi sahip olduğunuz cihazlar arasında kopyalayabilen farklı özellikler sunar.

Mobil cüzdanlar gibi, e-cüzdanlar da kullanıcılarının hareket halindeyken internete bağlı herhangi bir cihazdan fonlarına erişmelerini sağlar. Web sitesini çalıştıran kuruluşlar, özel anahtarlarınıza erişebilir, böylece fonlarınız üzerinde tam kontrol sahibi olabilir.

Çoğu e-cüzdan borsalarda çalışır ve borsaların kapandığı ve kullanıcılarının fonlarını bozduğu durumlar olmuştur. Exchange cüzdanları, yalnızca e-posta adresinizi ve şifrenizi kullanarak erişilebildikleri için sıklıkla bilgisayar korsanları tarafından da hedef alınır.

Bazı durumlarda, döviz cüzdanları fon kaybına karşı bir dereceye kadar koruma sağlar. Örneğin, borsa saldırıya uğradığında kullanıcılara geri ödeme yapmak için sigorta veya yedek fonlar.

Sızan parolaların ve e-postaların yaygınlığı, bunu özellikle ciddi bir güvenlik riski haline getiriyor çünkü insanlar çoğu zaman aynı e-posta adreslerini ve parolaları birçok farklı hizmette kullanıyor. E-posta adresinizin oturum açma kimlik bilgilerinizin yarısı olduğunu unutmayın.

Masaüstü cüzdanlar

Masaüstü cüzdanlar bilgisayarınıza indirilir ve kurulur, özel anahtarlar sabit sürücünüzde veya katı hal sürücülerinizde (SSD) saklanır. Tanım olarak, verileri için üçüncü taraflara güvenmedikleri ve çalınması daha zor olduğu için çevrimiçi ve mobil cüzdanlardan daha güvenlidirler. 

Hala internete bağlılar, bu da onları doğal olarak daha az güvenli hale getiriyor. Ancak masaüstü cüzdanlar, bilgisayarlarından küçük miktarlarda Bitcoin ticareti yapanlar için harika bir çözümdür.

Farklı ihtiyaçlara hitap eden çeşitli masaüstü cüzdanları vardır. Bazıları güvenlik, bazıları anonimlik, kolaylık, ademi merkeziyetçilik ve diğer şeylere odaklanır. Tam düğüm olarak çalışan cüzdanlar, tüm blok zincirini bilgisayarınıza indirir . Bu, yüzlerce gigabayt disk alanı ve hızlı bir internet bağlantısı gerektirir. Ancak, çoğu cüzdanda bulamayacağınız işlemleriniz üzerinde ayrıntılı kontrol sunarlar. Böyle bir cüzdan çalıştırmanın birkaç faydası bunlarla sınırlı olmamak üzere şunları içerir:

  • Ücretle değiştir onay kutusu: Bu, işleminizi hızlandırmak istiyorsanız daha sonra işlem ücretini artırmanıza olanak tanır.

  • İşlem ücreti ve hız kontrolü ile sezgisel açılır kutu.

  • Performans: İşlemler, üçüncü taraf bir düğüm sağlayıcısı aracılığıyla doğrudan bellek havuzuna yayınlanır.

  • API ve CLI: Tam düğümlü cüzdanlar tarafından sunulan komut satırı arayüzü (CLI), hafif cüzdan uygulamalarında bulunmayan çok çeşitli kontroller sağlar. Uygulama kullanıcı arabirimi (API), uygulama geliştiricilerine Bitcoin ile ilgili işlevleri uygulamalarına entegre etme yeteneği sağlar. Bu, cüzdan uygulamanızı oluşturmak için de kullanılabilir.

Donanım cüzdanları

Bir Bitcoin donanım cüzdanı, özel anahtarları güvenli bir fiziksel cihazda saklayan oldukça benzersiz bir BTC cüzdan türüdür. Herhangi bir miktarda Bitcoin depolamanın en güvenli yolu olduğuna inanılıyor. Bir noktada yazılıma aktarılması gereken kağıt tabanlı cüzdanların aksine, donanım cüzdanları güvenli ve etkileşimli olarak kullanılabilir. Depolanan fonlar cihazdan düz metin olarak aktarılamadığından ve çoğu durumda yazılımları açık kaynak olduğundan bilgisayar virüslerine karşı bağışıktırlar.

Çoğu donanım cüzdanında, önemli cüzdan ayrıntılarını doğrulamak ve görüntülemek için kullanılabilecekleri için başka bir güvenlik katmanı ekleyen ekranlar bulunur. Örneğin, bir ekran bir kurtarma ifadesi oluşturabilir ve yapmak istediğiniz ödemenin tutarını ve adresini onaylayabilir. Bu nedenle, güvenilir ve yetkin bir üretici tarafından yapılmış orijinal bir cihaza yatırım yaptığınız sürece, paranız güvende ve emniyette olacaktır.

Herhangi bir kullanılmış eşya pazarından asla bir donanım cüzdanı satın almayın. Dolaşımda Bitcoin hesabınızdan para çalacak sahte donanım cüzdanları var. Her zaman üreticiden donanım cüzdanları satın alın ve resmi web sitesinde olup olmadığınızı kontrol edin. Doğru olduğundan emin olmak için tarayıcınızın adres çubuğundaki URL’yi kontrol edin.

Kağıt cüzdanlar

Kağıt cüzdan, Bitcoin almak için genel bir adres ve bu adreste saklanan Bitcoin’i harcamanıza veya aktarmanıza izin veren özel bir anahtar içeren fiziksel bir belgedir. Kağıt cüzdanlar genellikle QR kodları biçiminde yazdırılır, böylece bunları hızlıca tarayabilir ve işlem yapmak için anahtarları bir yazılım cüzdanına veya bir cüzdan uygulamasına ekleyebilirsiniz. 

Kullanıcıların özel anahtarıyla rastgele bir Bitcoin cüzdan adresi oluşturmasına olanak tanıyan hizmetler kullanılarak bir kağıt cüzdan oluşturulabilir. Oluşturulan anahtarlar daha sonra kurcalamaya karşı dayanıklı tasarım veya hatta holografik etiket sipariş etme seçeneği sunan bazı hizmetlerle yazdırılabilir.

Kağıt cüzdanın ana avantajı, anahtarların çevrimdışı olarak saklanmasıdır; bu, onu tuş kaydediciler gibi tuş vuruşlarını kaydeden kötü amaçlı yazılımlar da dahil olmak üzere bilgisayar korsanlığı saldırılarına karşı oldukça dayanıklı ve tamamen bağışık hale getirir. Bununla birlikte, bir cüzdan oluştururken hala bazı önlemlerin alınması gerekir. Cüzdanınızı oluştururken kimsenin sizi izlemediğinden veya nerede sakladığınızı görmediğinden emin olmalısınız.

Faaliyetlerinizi izleyen herhangi bir casus yazılım riskini ortadan kaldırmak için, bir USB flash sürücüden veya DVD’den çalışan Ubuntu gibi temiz bir işletim sistemi kullanmanız önerilir. Kağıt cüzdan kurulduktan sonra, web sitesi kodu çevrimdışı çalışabilmelidir, bu da kullanıcının gerçekten anahtarları oluşturmadan önce internet bağlantısını kesmesine izin vermelidir. Son olarak, bir ağa bağlı olmayan bir yazıcı kullanın.

Ayrıca, değerli özel bilgileri bir kağıda yazdırdığınızı anlamak önemlidir. O kağıdı korumak için bazı önlemler alınmalıdır. Örneğin, sudan zarar görmemesi ve genel aşınma ve yıpranmayı önlemek için kapalı bir plastik torba içinde saklanması ve kuru, güvenli bir yerde saklanması tavsiye edilir. Bazı insanlar onu lamine etmeyi ve bir kasada saklamayı tercih eder.

Bitcoin cüzdanı nasıl kurulur?

Bitcoin için bir yazılım cüzdanı kurmak için ücretsiz bir yazılım cüzdan istemcisi veya uygulaması yükleyin. Örneğin, web sitelerinden masaüstü yazılım cüzdanlarını indirin ve bunları yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin. 

Ek olarak, Bitcoin web cüzdanınızı kurmak için bir Coinbase hesabına kaydolabilirsiniz. Buna karşılık, BTC cüzdanınızı üçüncü bir tarafa vermek istemiyorsanız, üreticisinden bir donanım cüzdanı satın alın. Her cüzdan benzersiz olduğundan, bunları ayarlamak için üreticinin talimatlarını izlemeniz gerekir. 

Fiziksel Bitcoin vs bankalar

Fiziksel Bitcoin

Fiziksel Bitcoin madeni paraları , özel anahtar gizli kaldığı sürece değerinin harcanamaması amacıyla sabit miktarda BTC ile önceden yüklenme eğilimindedir . Bu, genellikle kurcalamayı belli eden bir mühür kullanılarak elde edilir.

Türünün ilk örneği olan Bitbill, bir kredi kartı şeklindeydi, ancak onu takip eden alternatiflerin çoğu yuvarlak madalya şeklindeydi. “Casascius” lakaplı bir kripto para meraklısı olan Mike Cadwell, 2011 yılında popüler Casascius fiziksel Bitcoin’in ilkini yarattı. 

Özel anahtarlar soyulabilir bir hologramın altına gizlendi ve çıkarıldığında kurcalanmaya açık bir iz bıraktı. Kullanıldığında, madeni para dijital değerini kaybetti. O zamandan beri, birkaç yeni madeni para üreticisi oldu ve bazı şirketler, belirli bir miktarda kripto içeren önceden yüklenmiş kartlar sunuyor.

Fiziksel Bitcoin, fiziksel para biriminin doğal sınırlamaları nedeniyle artık öncelikle koleksiyoncu öğeleri olarak kullanılmaktadır. Bitcoin’in temel değer önermelerinden biri, dünyanın herhangi bir yerinde sorunsuz transferler sağlamaktır – fiziksel paralar bunu pratik değildir. 

Banka

Birçok banka, kripto para borsalarına yapılan banka havaleleri dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere Bitcoin ile ilgili faaliyetleri engeller. Bankalar, iş modellerini korumak için bunu bastırmak için bir teşvikleri olmasına rağmen, bu hizmeti sunmamayı tercih etmelerinin bir nedeni olarak genellikle kara para aklamayı gösterirler. Bunun nedeni, Bitcoin’in bankalar gibi emanetçilere olan ihtiyacı azaltmak veya ortadan kaldırmak için tasarlanmış olmasıdır.

Son yıllarda, bankalar gibi geleneksel finans kurumları, yalnızca kripto para birimlerini geliştirmekle kalmayıp, Bitcoin gibi mevcut kripto para birimleri için saklama hizmetleri sunmaya da ilgi duymaya başladılar. Düzenleyiciler ayrıca bankaların kripto para saklama hizmetleri sunmasını sağlamak için harekete geçiyor . 

Bitcoin, kripto paraları ve cüzdan bilgilerini blok zincirinde güvenli bir şekilde sakladığından, kripto para birimi için bankacılık gereksiz sayılabilir. Bitcoin ayrıca bir bankanın onayına veya minimum bakiye ücretine ihtiyaç duymadan uluslararası işlem yapma yeteneği sağlar. Bununla birlikte, bankalar kripto para birimi büyüdükçe alakalı kalmaya çalışıyorlar.

Ayrıca Bitcoin’i saklayabilecek düzenlenmiş kripto para bankaları da var. Hesap izleme gibi banka benzeri korumalar sunarlar ve şüpheli etkinlik tespit edildiğinde devreye girebilirler. Bu hizmetler aynı zamanda kripto para biriminizi satma ve geleneksel bir banka hesabına para çekme olanağı da sunar. 

Bu hizmetler, özellikle kripto para birimini uzun süreli tutmuyorsanız faydalıdır. Bankalarla benzerlikleri burada bitmiyor, ancak hesabınızı dondurabilir veya paranıza el konulabilir. Ayrıca, kripto yerel bankaların genel deneyimi geleneksel bankacılık sisteminden daha merkezi olmayan olsa da, para çekme limitlerine, Müşterinizi Tanıyın (KYC) gereksinimlerine ve gözetimine tabi tutulursunuz. Ayrıca, tamamen düzenlenmiş bir şekilde faaliyet gösteren bu tür bankaların sadece bir kısmı vardır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap