1. Ana Sayfa
 2. Rehber
Trendlerdeki Yazı

NFT nedir ve NFT nasıl oluşturulur?

NFT nedir ve NFT nasıl oluşturulur?
+ - 0

NFT nedir?

NFT, “değişmeyen token” anlamına gelir. Temel düzeyde, bir NFT, mülkiyeti sanat eserleri, gayrimenkul, müzik veya videolar gibi benzersiz fiziksel veya dijital öğelere bağlayan dijital bir varlıktır. 

NFT’ler modern zaman koleksiyonları olarak kabul edilebilir . Çevrimiçi olarak alınıp satılırlar ve herhangi bir öğenin dijital bir mülkiyet belgesini temsil ederler. NFT’ler , varlığın türünün tek örneği olmasını sağlayan, kripto para birimlerinin arkasındaki aynı teknoloji olan bir blok zincirine güvenli bir şekilde kaydedilir . Teknoloji ayrıca NFT’lerin değiştirilmesini veya taklit edilmesini zorlaştırabilir.

NFT’leri gerçekten ele almak için, ekonomik değiştirilebilirlik kavramına aşina olmak faydalı olacaktır.

 • Değerleri benzersizliğine bağlı olmadığı için değiştirilebilir öğeler birbirleriyle kolaylıkla değiştirilebilir. Örneğin, 1 dolarlık bir faturayı başka bir 1 dolarlık faturayla değiştirebilirsiniz ve yeni faturanızın farklı bir seri numarası olsa bile yine de 1 dolarınız olur. 
 • Değiştirilemeyen öğeler birbirinin yerine kullanılamaz. NFT’lerde her jetonun benzersiz özellikleri vardır ve diğer benzer jetonlarla aynı değerde değildir. 

Peki insanlar neden NFT’ler için bu kadar çok para harcıyor? Calaxy’nin kurucu ortağı ve COO’su Solo Ceesay, “Bir NFT oluşturarak, içerik oluşturucular neredeyse dijital olan her şey için kıtlığı ve orijinalliği doğrulayabilirler” diyor . “Geleneksel sanat koleksiyonuyla karşılaştırmak gerekirse, Mona Lisa’nın dolaşımda sonsuz sayıda kopyası var, ancak yalnızca bir orijinal var. NFT teknolojisi, orijinal parçanın mülkiyetinin atanmasına yardımcı oluyor.”

NFT satmak sanat dünyasında kazançlı bir iş oldu. İşte duymuş olabileceğiniz birkaç örnek:

 • Dijital sanatçı Beeple, Christie’s müzayedesinde “Everydays — the First 5000 Days”i 69.3 milyon dolara sattı .
 • LeBron James’in “Cosmic Dunk #29″un 20 saniyelik bir video klibi 208.000 dolara satıldı.
 • Bir CryptoPunk NFT, Sotheby’nin ilk küratörlüğünde NFT satışında 1.8 milyon dolara satıldı .
 • Twitter CEO’su Jack Dorsey , 2,9 milyon dolara satılan ilk tweet’inin NFT’sini açık artırmaya çıkardı .

Bir NFT satın aldığınızda sahip olduğunuz resim, video veya dijital öğenin kopyalarını başkaları alabilir. Ancak, benzersiz bir sanat eseri veya sınırlı seri baskı satın almaya benzer şekilde, orijinal daha değerli olabilir.

NFT’ler nasıl çalışır? 

Diğer blok zincirleri (Flow ve Tezos gibi) de NFT’leri desteklemesine rağmen, birçok NFT Ethereum ağında oluşturulur ve saklanır . Herkes blok zincirini inceleyebildiği için, NFT sahipliği kolayca doğrulanabilir ve izlenebilirken, jetonun sahibi olan kişi veya kuruluş takma adlı kalabilir. 

Sanat eseri, oyundaki öğeler ve canlı yayından hareketsiz görüntüler veya videolar gibi farklı dijital mal türleri “belirteçlenebilir” – NBA Top Shots , en büyük NFT pazarlarından biridir. Sahipliği aktaran NFT blok zincirine eklenirken, dijital öğenin dosya boyutu önemli değil çünkü blok zincirinden ayrı kalıyor.

NFT’ye bağlı olarak, telif hakkı veya lisans hakları satın alma işlemiyle birlikte gelmeyebilir, ancak durum böyle değildir. Sınırlı sayıda baskı satın almanın size görsel üzerinde münhasır haklar vermemesine benzer şekilde. 

Temel teknoloji ve konsept ilerledikçe, NFT’ler sanat dünyasının ötesine geçen birçok potansiyel uygulamaya sahip olabilir. 

Örneğin, bir okul, derece almış öğrencilere bir NFT verebilir ve işverenlerin başvuranın eğitimini kolayca doğrulamasını sağlayabilir. Veya bir mekan, etkinlik biletlerini satmak ve izlemek için NFT’leri kullanabilir ve potansiyel olarak yeniden satış dolandırıcılığını azaltabilir.

NFT’ler ve kripto para birimi arasındaki fark nedir?

NFT’ler ve kripto para birimleri, aynı temel blok zinciri teknolojisine dayanır. NFT pazar yerleri, insanların bir kripto para birimiyle NFT satın almalarını da gerektirebilir. Bununla birlikte, kripto para birimleri ve NFT’ler farklı amaçlar için oluşturulur ve kullanılır.  

Kripto para birimleri, değer depolayarak veya mal alıp satmanıza izin vererek para birimi olarak hareket etmeyi amaçlar. Cryptocurrency belirteçleri, dolar gibi fiat para birimlerine benzer değiştirilebilir belirteçlerdir. NFT’ler, dijital ürünler üzerinde sahiplik gösterebilen ve hakları aktarabilen türünün tek örneği jetonlar oluşturur.

NFT nasıl satın alınır 

Çevrimiçi borsalardan veya pazar yerlerinden NFT’ler satın alabilir, satabilir, takas edebilir ve oluşturabilirsiniz. Yaratıcı veya mevcut sahibi belirli bir fiyat seçebilir. Veya bir açık artırma olabilir ve NFT’ye teklif vermeniz gerekir. 

 • Foundation : İçerik oluşturucuların zaten platformun bir parçası olan diğer içerik oluşturucular tarafından davet edilmesini gerektiren, topluluk tarafından seçilen bir pazar yeri. 
 • Nifty Gateway : Ünlü markalar, sporcular ve içerik oluşturucularla çalışan sanat odaklı bir pazar yeri. 
 • OpenSea : Çok çeşitli koleksiyonlar için NFT’leri bulabileceğiniz ilk ve en büyük pazar yerlerinden biri. 
 • SuperRare : Dijital sanatın küratörlüğünü yapmaya ve sunmaya odaklanan bir pazar yeri.
 • Rarible : Sanata vurgu yapan bir dizi NFT sunar. Üyeleri ödüllendirmek için kendi RARI belirtecini kullanır.

Kaydolma işlemi pazara bağlı olarak değişebilir. Genellikle, NFT’leri eter (Ethereum’un yerel kripto para birimi) gibi bir kripto para birimini kullanarak satın alırsınız, ancak fiyat dolar olarak da listelenebilir. Pazar yerine bağlı olarak, her işlemle ilişkili farklı ücretler olabilir.

Alt çizgi

Gelecekte NFT’ler için pek çok pratik uygulama olsa da, bugün öncelikle dijital sanatta kullanılıyorlar. 

Ceesay, “Yaratıcılar için, NFT’ler dijital sanat satmak için çok fazla pazara sahip olmayabilecek kusursuz bir yol yaratıyor. Ek olarak, yaratıcıların sanatın sonraki her satışı için ücretli ücret almanın yolları var” diyor. Diğer taraftan, koleksiyoncular dijital sanat üzerine spekülasyon yapabilir ve zincirdeki nadir koleksiyonlar üzerinde övünme haklarına sahip olabilir.”

Bir yatırım olarak bir NFT satın almayı düşünüyorsanız, değerinin artacağının garantisi olmadığını bilin. Bazı NFT’ler binlerce veya milyonlarca dolara satarken, diğerleri kalabilir veya değersiz hale gelebilir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap