İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. DÜNYANIN İLK TAPINAĞI GÖBEKLİTEPE

DÜNYANIN İLK TAPINAĞI GÖBEKLİTEPE

Tarih günümüzde biz tarihin başlangıcında gizliyiz.

Göbeklitepe seni öğrenmeye geldim!

Gök ile yeri buluşturan ve arasında yaşayan bizleri bir bütün olarak kucaklayan evrendir, hayat ağacıdır, 12 bin yıl öncesinden gelen sestir, tarihin en büyük arkeolojik keşfi, Dünyanın ilk yaşam izlerinin bulunduğu yerdir, “Tarihin sıfır noktasıdır” büyük bir sanattır Göbeklitepe. Sırlarla, gizemlerle, sorularla dolu, büyüleyici ve merak uyandıran. O dönemde bu yapılar nasıl yapıldı? Neden orası seçildi? Neden üstü toprakla örtüldü? Birçok soru işareti var cevaplanmayı bekleyen.

Ama zaten her şeyde bir sır yok mudur? Her insan içinde gizemler barındırır. Fakat, gerçekler inatçıdır. Ne kadar üstü örtülse de er geç gün yüzüne çıkar…

çayır, açık hava, alan, eski içeren bir resim  Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Yapılan çalışmalar sonucunda Şanlıurfa’da yer alan Göbeklitepe insanlığın en eski tapınağı olarak tarih sahnesinde yerini almıştır. Gizemli, büyüleyici ortamıyla yerli yabancı pek çok turistin de uğrak yeri olan bu Neolitik Yerleşim Yerinde çalışmalar devam etmektedir. 

bina, köprü, tren, iz içeren bir resim  Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Geçmişte de insanlar bir yaratıcının varlığına inanmaktaydı. Bu inançlarını yaşayabilecekleri bir tapınağa ihtiyaç duymuşlardı ve göğe uzanan taşları inşa ettiler. Göbeklitepe’deki taşların Tanrıları, çeşitli hayvan figürlerinde olan küçük ikonların ise Tanrıların koruyucularını sembolize ettikleri düşünülmektedir.

bina, taş, tuğla içeren bir resim  Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Taşların üzerinde çeşitli hayvan ve bitki figürlerinin olması da bu insanların yerleşik hayata geçip tarımsal faaliyetlerle de uğraşmış olduklarını ortaya koymaktadır.

bina, taş, tuğla, eski içeren bir resim  Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Taşların üzerindeki figürler pek çok çözülmüş ve çözülmesi gereken anlamları da içinde barındırmaktadır. Göğe kurban uzatan başı kesik akbaba figürü gibi pek çok figür dini inançlarını, ibadetlerini yerine getirmek için ilk insanların burayı tapınak olarak inşa ettiklerini kanıtlamaktadır.

Bu yapıların “Peygamberler şehri” olarak adlandırılan Şanlıurfa’da yer alması buranın kutsallığını ve gizemini ortaya koymaktadır. 

Atiye dizisi ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Göbeklitepe, gidip görüldükten sonra dizideki detaylarla bağdaştırılınca büyüsünü sürdürmeyi devam ettiriyor.

açık hava, çayır, sürü, koyun içeren bir resim  Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Dizide de sürekli gördüğümüz hemen kalıntıların yanında yer alan bu asırlık ağaç ortamın mistik havasını iliklerimize kadar hissettiriyor. Dizide çocukların ölmeden doğması için çaput bağlanıldığı ve geçitlerin açılmadan önce sürekli karşımıza çıktığı bu ağacın da bir anlamı var mutlaka dedirttiriyor insana.

Sözün özü mutlaka gidip görülmesi gereken bu yer tarihte yeni bir sayfa açtı ve açmaya da devam edecek gibi duruyor.

[zombify_post]

Comments

comments

Yorum Yap

Yorum Yap